A blue chip részvények eddigi emelkedését támogató növekedési sztorik véget értek - fejtette ki Háda Bálint a társaság Navigátor című elemzési kiadványát ismertető keddi sajtótájékoztatón. Jelenleg egyedül az OTP kedvelt még a külföldi befektetők körében. A bank esetében azonban a kormányzati megszorító intézkedések hatása, valamint a leányvállalatoknak az anyabank eredményeiben is megmutatkozó eredményessége csak később mérhető le. Az elemző szerint a közeljövőben inkább a kisebb papírok - Danubius, Rába, Fotex - piacán várható felfutás.
A nemzetközi tőkepiaci hatásokat értékelve az elemző az úgynevezett "carry trade" veszélyeire hívta fel a figyelmet. A jelentős részben olcsó japán hitelekből finanszírozott fejlődő piaci befektetések helyzetét véleménye szerint megingathatja a japán jen esetleges erősödése. Ezt a folyamatot támogathatja a japán pénzügyi év március 31-i végének közeledtével a külföldön szerzett nyereségek repatriálása.
További kockázatot jelenthet az amerikai gazdaság alakulása. Ezen belül a legnagyobb problémát jelenleg a lakáspiac helyzete okozza, egyrészt az eladatlan lakásállomány magas szintje miatt, másrészt azért, mert mintegy 600 milliárd dollárnyi jelzáloghitelnek a közeljövőben jár le a fix kamatperiódusa.
A magyar gazdaságot illetően a Quaestor pesszimistább a kormánynál. A társaság előrejelzése szerint a GDP az idén 2 százalékkal nő, az államháztartás hiánya pedig a GDP 7 százalékát éri el. A társaság 2007-ben 6,7 százalékos éves átlagos inflációval számol, a jegybanki alapkamatot pedig 7,5 százalékra várja az év végére.
Háda Bálint szerint a vártnál magasabb bérkiáramlás kedvezőtlen irányba befolyásolhatja az inflációt. A kiigazító intézkedések kívánt hatását pedig megingathatják a lakosság pesszimista várakozásai. Utalt arra, hogy a GKI lakossági bizalmi indexe jelenleg mélyponton van.