A közép-kelet-európai országok érdekképviseleti fórumának irányítására Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke kapott felkérést. Az Európai Nyugdíjcélú Megtakarításokat-kezelő Szervezetek Szövetsége (EFRP) az Európai Tanács fontos partnere a privát szektor által kezelt nyugdíjcélú megtakarítások szabályozása terén.
Kilenc ország (Bulgária, Horvátország, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Magyarország, Koszovó és Szlovákia) részvételével tartotta alakuló ülését az EFRP Közép-Kelet-Európai Országok Fóruma (CEEC fórum). A régió EU-hoz csatlakozott, illetve csatlakozni kívánó tagállamait is tömörítő Fórum legfontosabb célja, hogy gondoskodjon a térség dinamikusan növekedő tőkefedezeti elven működő nyugdíjrendszereinek európai érdekképviseletéről. A Fórum üléseit rendszeres időközönként tartja majd, a tagság minden EU-tagállam számára nyitott.
"A közép-kelet-európai 'kötelező', illetve 'önkéntes' nyugdíjrendszereink struktúrája és működése sok tekintetben eltér a több évtizedes hagyományokkal bíró nyugat-európai nyugdíjalapok sajátosságaitól. Az állami nyugdíjrendszerek szerepének átértékelődése következtében a valódi megtakarításokat felhalmozó nyugdíjrendszerek súlya és szerepe egyre nő, így fontos kérdéssé vált, hogy a régi tagállamok megismerjék az új nyugdíjrendszerek struktúráját. Megtiszteltetésként értékelem, hogy a régiós bővítési folyamat úttörőjeként az EFRP igazgatótanácsától a Fórum irányítására felkérést kaptam" - mondta Nagy Csaba. "Az együttműködéstől azt várjuk, hogy a régió nyugdíjrendszereivel összefüggő kérdések - az eddigi izolált erőfeszítéseinkkel szemben - az unió döntéshozó testületei előtt megértő támogatást és kedvezőbb elbírálást kapnak".
A Fórumon a jövőben téma lesz az új tagállamok nyugdíjrendszereit érintő befektetési szabályok liberalizálása, nemzetközi befektetési csatornák megteremtése, illetve a maastrichti kritériumoknak való megfelelést jobban elősegítő szabályozásért való lobbizás. A nagy államháztartási deficittel küszködő új tagállamok ugyanis hátrányos elbírálásként is tekintenek a szigorú Eurostat módszerre. Ez a módszer ugyanis nem teszi lehetővé 2007. április 1-je után, hogy az állami nyugdíjrendszer helyett a kötelező nyugdíjpillérbe átirányított tagdíjbefizetések csökkentsék az államháztartási deficitet.
A Stabilitás Pénztárszövetség Magyarország legjelentősebb pénztárakat tömörítő szövetsége; 2000. május 29-én alakult. A szövetséget Nagy Csaba vezeti; a képviselt pénztártagok száma 1 824 488 magánnyugdíjpénztári tag, 768 528 fő önkéntes nyugdíjpénztári és 200 ezer egészségpénztári tag, a szövetség legfőbb célja a hazai magán- és önkéntes nyugdíjpénztárak, valamint egészségpénztárak egységes szakmai érdekképviselete.
Az EFRP 28 tagszervezete révén mintegy 73 millió uniós állampolgár érdekeit képviseli - közöttük Magyarországot is -, valamint öt unión kívüli országot. Az általa kezelt vagyon pedig mintegy 3,5 billió euró (2005). Az európai szervezet fő célja, hogy minél hatékonyabb megoldást találjon az elöregedő európai országok nyugdíjrendszereinek problémáira.