Tovább dübörög a kínai gazdaság

Vágólapra másolva!
Várhatóan több mint 11 százalékkal volt nagyobb idén, az első negyedévben Kína bruttó hazai terméke (GDP) az egy évvel korábbihoz képest - vélekedtek szerdán pekingi és sanghaji elemzők. Tavaly 10,7 százalékkal bővült a kínai gazdaság.
Vágólapra másolva!

Véleményüket korábbi részadatokra és arra alapozták, hogy a kínai statisztikai hivatal tőzsdezárás utánra halasztotta az első negyedévi eredmények csütörtökre tervezett közlését. Efféle halasztás emberemlékezet óta nem fordult elő, és az elemzők úgy vélik, ennek oka, hogy a kormány csökkenteni akarja a meglepetés hatását

A jelek szerint nem hatnak a kínai gazdaság hűtését, a növekedés lassítását célzó intézkedések: az állami információs központ e hónap elején maga is legalább 11 százalékos GDP-növekedést becsült az első negyedévről, éves összehasonlításban, módosítva az addigi, 10,2 százalékos előrejelzését.

A kínai központi bank tavaly, április óta háromszor emelte a kamatot, legutóbb most márciusban, nyolcéves csúcsra, és rendszeresen növelte a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét is, de úgy látszik, mindhiába, a lakossági fogyasztás rohamosan nő, és a beruházások is erőteljesen folytatódnak, ami az infláció gyorsulásában is meglátszik.

A kínai kormány 8 százalékos gazdasági növekedést célzott meg korábban erre az évre, és ehhez kezdeményezi a hitelnövekedés további korlátozását, mondta a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao a kínai parlament márciusban rendezett, tavaszi ülésszakán.

A kínai gazdasági növekedés régen jósolgatott lassulására utalhatna, hogy a külkereskedelmi többlet márciusban 6,87 milliárd dollárra zuhant, azonban a nyersanyagok behozatalának meredek emelkedése bonyolítja a képet.

Több mint egy éve először fordult elő, hogy az import gyorsabban nőtt, mint a kivitel. Márciusban a kínai export mindössze 6,9 százalékkal volt nagyobb az egy évvel azelőttinél, miközben az import 14,5 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit.

Kína márciusban 13,86 millió tonna kőolajat importált, 8,9 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ezzel az első negyedévi import 6,8 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedévit. Februárban 8,3 százalékos, januárban 4,1 százalékos, decemberben 2,6 százalékos volt a többlet az egy évvel azelőttihez képest. Tavaly egész évben a kínai kőolajimport 145,18 millió tonnát ért el, 14,5 százalékkal többet a 2005-ösnél. 2005-ben 3,2 százalékkal, 2004-ben 35 százalékkal nőtt a kínai kőolajimport.

A kínai hazai össztermék az első félévben várhatóan 9,5 százalékkal lesz nagyobb a tavalyi, azaz 2006-os első félévinél, amikor a növekedés közel 10,9 százalékos volt az egy évvel azelőttihez képest, korábbi kormányzati előrejelzések szerint. A tavalyi évről 10,7 százalékos évi átlagos GDP-növekedést becsülnek a kínai statisztikai hivatalban. 2005-ben 10,4 százalékkal, 2004-ben 10,1 százalékkal, 2003-ban 10,0 százalékkal, 2002-ben 9,1 százalékkal bővült a kínai gazdaság.

Valamelyes lassulást tavaly lehetett látni az éven belül, a pénzügypolitikai és más adminisztratív - környezetvédelmi, telekhasználati - szigorítások miatt. Az utolsó negyedévben a kínai GDP 10,4 százalékkal, a harmadikban 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A második negyedévben 11,5 százalékkal, az elsőben 10,4 százalékkal, a 2005-ös utolsó negyedben 9,9 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál, a legújabb felülvizsgálatok szerint..

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!