A letétkezelési szolgáltatások árának csökkenésére számítanak a Citibank szakemberei a következő években Magyarországon - közölte az [origo]-val Csiszér Péter, a Citibank letétkezelési üzletágának vezetője. A pénzintézet szakértői szerint a tőzsdei klíring és az értékpapír-kölcsönzés válhat az év slágerévé a letétkezelésen belül.
Csiszér Péter szerint elsősorban a magyar ügyfelekért folytatott verseny élénkülése várható az elkövetkező két évben. Ezen ügyfeleknél az ár mellett a minőség egyre nagyobb hangsúlyt kap, különös tekintettel a külföldi befektetésekhez kapcsolódó szolgáltatásoknál.
Az üzletágvezetőtől megtudhattuk, hogy a fejlesztések éve lesz az idei a Citibank magyar leányvállalatánál. Rendszereik teljes integrálásával és automatizálásával kívánják növelni szolgáltatásuk hatékonyságát, illetve ügyfeleik kényelmét. Többek között szeretnék megvalósítani a back-office rendszerük valós idejű és teljesen automatizált kapcsolódását a Központi Elszámolóház és Értéktárhoz.
A rendszer automatikus információáramlást tesz majd lehetővé az ügyfél és az elszámolóház között, és fontos lépést jelent annak érdekében, hogy az ügyfelek a fejlett nyugat-európai és amerikai piacokon megszokott szolgáltatást kaphassák Magyarországon is.
Csiszér Péter arról is beszámolt, hogy az üzletág által kiszolgált ügyfeleik havi tranzakciószáma megduplázódott, eszközállományuk mintegy 120 százalékkal emelkedett, és már túllépi a 15 milliárd dollárt. Az értékpapírszámlák száma pedig az elmúlt három év alatt megkétszereződött a Citigroup magyarországi leánybankjánál.
Csiszér Péter szerint ez az előrelépés régi ügyfelek növekvő aktivitásának és új ügyfélkapcsolatok kiépítésének egyaránt köszönhető. Úgy véli, a bővülés logikus következménye volt az uniós csatlakozásnak, ám jelentősen növelték a befektetési kedvet a Magyarországra jelenleg is jellemző kedvező piaci körülmények. Az ország befektetői megítélése sokat javult, számos nagy nemzetközi befektetési társaság portfoliójában növekedésnek indult a magyar részvények aránya.
A folyamat is megerősítette a külföldi befektetők dominanciáját a magyar tőkepiacon. A Magyar Nemzeti Bank egy nemrégiben publikált statisztikája szerint a 2006. december 31-i adatok alapján a magyar állampapírok 31 százaléka és a négy legnagyobb értékű magyar tőzsdecég körülbelül 80 százaléka külföldiek tulajdonában van. Az OTP 83,5 százalékát, a Mol 82,4 százalékát, a Richter 65,2 százalékát és a Magyar Telekom 93,5 százalékát birtokolják külföldi befektetők.
Az adatokból jól látható, hogy a letétkezelés egyik meghatározó szegmense a külföldi intézményi befektetők tulajdonában álló, magyar értékpapírokhoz kapcsolódó adminisztratív, elszámolási és jogi feladatok ellátása.
A Citibank, mint helyi letétkezelő szolgáltatásait elsősorban nyugat-európai, amerikai és japán pénzintézetek veszik igénybe. A szolgáltatások minőségét tekintve ezen ügyfélkör a bank egyik legigényesebb ügyfélcsoportja, melynél a pénzintézet nagy hangsúlyt fektet az értéknövelt szolgáltatásokra, a testre szabott megoldásokra és a folyamatos termékfejlesztésre.
A külföldi dominancia mellett azonban egyre fontosabbá válnak a magyar ügyfelek is, nem elsősorban jelenlegi súlyuk, hanem a bennük rejlő óriási növekedési lehetőség miatt fontosak a pénzintézet számára.. A Citibank ügyfelei között megtalálható számos biztosítótársaság, befektetési alap és nyugdíjpénztár, melyek befektetési állománya évek óta egyenletes növekedést produkál.