A vagyonosodási vizsgálat alá vont adózók többsége ügyvédje, illetve adótanácsadója javaslatára módszeresen húzza az időt, és az ellenőrzést folyamatosan akadályozza, ezért nem véletlen, hogy az APEH némi rátartással dolgozik és már tízezernél is több vizsgálatot indított, így az év végéig biztosan befejezi a kormány által megkövetelt mennyiséget.
Hogy mennyire biztosítja be magát az adóhivatal, azt nem tudni, de vélhetően nem viszi túlzásba, mivel nem ez a vizsgálattípus a legjövedelmezőbb, ráadásul sokáig elhúzódhat. A revizorok eddig jól céloztak; a befejezett ellenőrzések hetven százaléka mutatott ki hiányt, összesen 15,3 milliárd forint értékben, vagyis egy adózónál átlagosan 5,6 millió forint adókülönbözetet tártak fel, amelyhez hasonló összegű szankció (bírság és késedelmi kamat) is társul.
A vagyonosodási vizsgálat során lefülelt adózók ugyanúgy kérhetnek fizetési könnyítést vagy mérséklést, mint bárki más. A kérelmek elbírálása attól függetlenül történik, hogy a fizetési kötelezettséget milyen típusú ellenőrzést követően állapították meg. A kérelmek egyedi elbírálása során az adóhivatal minden esetben mérlegeli, hogy az adó és a szankció azonnali, egy összegben történő megfizetése mennyire veszélyezteti az adózó és vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozók megélhetését.
Arról nincs adat, hogy a vagyon-gyarapodási vizsgálatok célszemélyei közül eddig hányan kértek fizetési könnyítést, ahogy arról sem, hogy eddig hányan és mennyit fizettek be a jogerős megállapításokból, mivel az APEH csak adónemenként tartja nyilván az adózók folyószámláin a hátralékokat, illetve a túlfizetéseket - derül ki a Napi Gazdaságból.
A folyamatban lévő végrehajtási eljárásokban - amelyek nemcsak a vagyonosodási vizsgálatok következtében keletkezett adótartozásra indultak - 2007. május 25-éig több mint 200 ezer azonnali beszedési megbízást nyújtott be az APEH a pénzintézetekhez, összesen mintegy 470 milliárd forint értékben.