"Az atomerőművi energiatermelés lehetőségének kiiktatása fontos hatást gyakorol az energiabiztonságra, a gazdasági hatékonyságra és a környezeti fenntarthatóságra" - írja az IEA közleménye. Az IEA szerint az atomerőművek hasznos élettartamuk lejárata előtti kiiktatása rövid távon pótlólagos - különben elkerülhető - energetikai befektetéseket tesz szükségessé, egyben fokozza is az ásványi nyersanyagoktól való függőséget.
Németország áramszükségletének egynegyedét atomerőművekből nyeri, de a német vezetés tíz évvel ezelőtt úgy döntött, kiiktatja az ellátásból az atomerőműveket. Az utolsót várhatóan 2021-ben zárnák be. A hivatalban lévő kormány aligha változtat hamarosan az atomerőművek bezárására épülő politikáján: a kormánykoalíciót alkotó szociáldemokraták változatlanul hívei az erőművek fokozatos kiiktatásának, igaz, Angela Merkel kancellár és konzervatív pártja szívesen törölné a programot.
A szervezet szerint Németországnak további lépéseket kell tennie arra, hogy önálló gáz- és áramátviteli hálózatokat épüljenek ki. Egyúttal sürgetőleg felszólította a német kormányt, hogy vizsgálja felül a megújuló energiák támogatási rendszerét, hogy hatékony beruházások történjenek a megújuló technológiák területén, például a szél- és a napenergia termelésben.
Európa atomerőművei: