Elfogadták az állami vagyonról szóló törvényt

Vágólapra másolva!
Név szerinti szavazással fogadta el az Országgyűlés a köztársasági elnök által visszaküldött, az állami vagyonról szóló törvény módosított változatát, amely szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökét, a korábbi változattal szemben, nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök nevezi ki.
Vágólapra másolva!

A képviselők 190 igen szavazattal, 156 ellenében, tartózkodás nélkül fogadták el törvényt, amelyet a köztársasági elnök július elején küldött vissza az Országgyűlésnek.

Az állami vagyonról szóló, június 25-én elfogadott törvény az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlására létrehozza a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot, amelynek tagjait - az eredeti változat szerint - a miniszterelnök nevezi ki hat évre.

Sólyom László, amikor megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a törvényt, azt kifogásolta, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök hat évre nevezi ki. A köztársasági elnök szerint a tagok megbízatása "csak igen szűk körben, lényegében alkalmatlanná válás, vagy bizonyos kötelezettségszegések miatt szüntethető meg".

A kormány javaslatára az Országgyűlés most azzal a módosítással fogadta el a törvényjavaslatot, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A tagoknak lemondásukat írásban kell közölniük a köztársasági elnökkel, a megbízatást a köztársasági elnök - a kormányfő javaslatára - felmentéssel szüntetheti meg.

A módosítás szerint a tanács 2007. november 30-ig köteles intézkedni, hogy a Herendi Porcelánmanufaktúra állami tulajdonú részvényei a Regionális Fejlesztési Holding tulajdonába kerüljenek.

A törvény a kihirdetésétől számított nyolcadik napon lép hatályba.

Veres János pénzügyminiszter vitazárójában azt mondta: a köztársasági elnök személye garanciát jelent a tanács megfelelő működéséhez. A pénzügyminiszter szerint az államfő alkotmányos aggályt nem fogalmazott meg akkor, amikor visszaküldte a törvényt, Sólyom László politikai vétót emelt.

Varga Mihály fideszes politikus felszólalásában hangsúlyozta: a kormány a szőnyeg alá akarja söpörni a kérdést, megakadályozni azt, hogy valódi vita alakuljon ki az állami vagyon értékesítéséről. Továbbra is megmaradnak a "fű alatti" értékesítési módok, amit az Állami Számvevőszék már többször kifogásolt - mondta az ellenzéki képviselő.

Varga Mihály szerint vissza kellene vonni a törvényt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!