Az értékcsökkenési leírást jobban eltalálták a szakértők: 10 és 15 milliárd dollár közé tették az összeget, de a közölt adat ennek a felső határa közelébe esik, amit ugyancsak kedvezőtlenül fogadott a piac.
A Merrill az elmúlt évben összesen 23 milliárd dollárt veszített a jelzálogpiaci válság nyomán, ezen belül az éves nettó veszteség 7,78 milliárd dollár volt. A társaság negyedéves jelentésének hatására gyengült a dollár mind az euróval, mind a jennel szemben és az európai tőzsdék elvesztették a nap elején megszerzett többletüket. Az amerikai határidős in dexjegyzések szintén estek.
A Merrill Lynch előtt egy nappal tette közzé negyedik negyedéves jelentését a JPMorgan Chase & Co. A társaság ugyan nyereséget ért el, ám nettó profitja a vártnál nagyobb mértékben, 24 százalékkal, 2,97 milliárd dollárra csökkent, mivel 1,3 milliárd dollárt veszített jelzálogpiaci hitelein és a vártnál többet tartalékolt emelkedő lakáshitel-veszteségeinek fedezésére. A befektetők azonban a nyereségre koncentráltak, és az adatok közzététele utáni vásárlásaikkal közel 6 százalékos pluszba pumpálták fel a JPMorgan részvényeinek árfolyamát.
A Merrill és az ugyancsak kolosszális mínuszról beszámoló Citigroup (Napi Gazdaság 2008. január 16.) egyaránt sürgős tőkebevonással igyekszik betömködni a költségvetésén támadt réseket: az előbbi 6,6 milliárd dollárért értékesítette elsőbbségi részvényei egy részét a kuvaiti állami befektetési alapot is tartalmazó befektetői csoportnak, miután korábban 6,2 milliárd dolláros tőkeinfúziót kapott részben a szingapúri állami alapot kezelő holdingtól. Az utóbbi bank már összesen 22 milliárd dollár pluszforrás bevonásánál jár.