A változás a teljes lakossági hitelállomány mintegy ötödét - mai állás szerint 1200 milliárd forintot - érinti, és számos ponton alkalmazkodásra kényszeríti majd a hazai hitelintézeteket is, ám egyelőre kevesen kezdték meg a felkészülést.
A direktíva 2010-es életbelépésétől az ügyfélnek legfeljebb egyszázalékos díjat számíthat fel a hitelintézet, amennyiben idő előtt visszafizeti a teljes kölcsönöszszeget. Azzal is meg kell barátkozniuk a hitelnyújtóknak, hogy az ügyfél a szerződés aláírásától számított két héten belül indoklás nélkül elállhat a megállapodástól.
A bankoknak egységesíteniük kell a kölcsönt felvevők számára adott információikat, így összehasonlíthatóvá válnak a fizetendő kamatköltségek és a késedelmi díjak Európán belül. Jelentős változást hoz az éves díj egységes számítási módszerének bevezetése is, hiszen a jelenleg alkalmazott teljes hiteldíjmutatót a fogyasztási hiteleknél az APR-nek (Annual Percentage Rate of Charge) kell felváltania. A Magyar Bankszövetség szerint nem származik hátránya a bankszektornak a változásokból.