Vágólapra másolva!
Az államháztartás hiánya tavaly a GDP 5,7 százaléka körül alakult a tervezett 6,8 százalékkal szemben - ismertette Veres János pénzügyminiszter hétfőn. A bizonytalanságokat is figyelembe véve a hiány 5,5-5,8 százalék között alakulhatott. A bizonytalanságot az okozza, hogy egyelőre csupán a központi kormányzat pénzforgalmi adatai véglegesek.
Vágólapra másolva!

Az államháztartás pénzforgalmi, önkormányzatok nélkül számított hiánya a GDP 5 százalékát tette ki. Az eredményszemléletű hiány 2006-ban a GDP 9,2 százaléka volt - emlékeztetett a pénzügyminiszter.

A 3 százalékpontot meghaladó egyensúlyjavulás főbb tényezői közé sorolt a pénzügyminiszter egy korábbi adósságátvállalást, az alacsonyabb kamatkiadásokat, a magasabb adó- és járulékbevételeket, illetve a gazdaság fehéredését.

Az utolsó negyedévében olyan adósságok átvállalására került sor, amelyeket a konvergenciaprogram alapján 2007-re tervezett a költségvetés. Ez a GDP 0,4 százalékpontjával javította az egyenleget. Az alacsonyabb kamatkiadások miatti megtakarítás is 0,4 százalékpontot tesz ki. A vártnál magasabb adó- és járulékbevételek, valamint kamatbevételek GDP-arányosan 1,4 százalékpontos javulást eredményeztek, ugyanakkor a kiadási többlet a GDP 0,7 százalékát teszi ki, az egyenleg tehát 0,7 százalékpontos javulást eredményez.

A többletbevételek 362 milliárd forintot, a többletkiadások 73 milliárdot tettek ki. A többletbevételekből 30 milliárd a társasági adóból, 80 milliárd a jövedéki adóból, 70 milliárd az szja-ból származik, járulékokból pedig 130 milliárdos többlettel számolnak. A kamatbevételek többlete 45 milliárdot ért el.

A többletkiadások közül 75 milliárd kapcsolódik a nyugdíjakhoz, 70 milliárd a 13. havi bérhez, 60 milliárd a MÁV-hoz és 70 milliárdot tesz ki az intézményi többletkiadás. Utóbbi a 20 milliárdos maradványcsökkenésből, a felülről nyitott előirányzatok 50 milliárdos többletkiadásából származik. Ebből 40 milliárdot tesz ki a VPOP és az APEH érdekeltségi többlete az előirányzatok túlteljesítése miatt.

Kiadási megtakarítások is keletkeztek: az alacsonyabb uniós befizetés 25 milliárdos, a gyógyszer- és táppénz kiadásoknál 35 milliárdos, egyéb kiadásoknál pedig 37 milliárdos megtakarítás jelentkezett. A gazdaság fehéredésének hatása 80 milliárd forintra tehető, ebből 25 milliárdot tesz ki a jövedéki adóbevételi többlet, 5 milliárd forintot az áfa- és 50 milliárdot az szja- és járulékbevétel.

A magángazdaság jobb teljesítménye 30 milliárdos többletet eredményezett a társasági adóbevételeknél - ismertette a pénzügyminiszter. Az infláció hatása a pénzforgalmi áfabevételeknél 5 milliárd forintot tett ki, eredményszemléletben a 40 milliárdos áfabevételi többletből 30 milliárd forintot az infláció magyaráz. A béremelkedésből származó többlet járulékbevétel 152 milliárd forint.

Veres János hangsúlyozta: 2008-ban is fegyelmezett költségvetési gazdálkodás folyik majd, így lehetséges a konvergenciaprogramban megfogalmazott célok elérésére, 2009-re az államháztartás hiányának a GDP 3 százaléka körüli szintre mérséklése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!