A Mol a tavalyi évben elért 73,5 milliárd forintos nettó profitja háromszorosa az egy évvel korábbi adatnak, de éves szinten, még így is 4 százalékkal alacsonyabb lett a nyereség. A Mol a készpénztermelő képességet mutató EBITDA szintjével is meghaladta az utolsó negyedévi elemzői várakozásokat, amelyek 107 milliárd forintot becsültek, a tényleges adat azonban 127 milliárd forint lett.
A jelentős dollár gyengülés miatt az amerikai valutában a számok még szebben mutatnak, hiszen a speciális tételek nélküli nettó eredménye így 10 százalékkal nőtt, és 1,116 milliárd dollárt tett ki.
A Mol pénteken közzétett gyorsjelentése kiemeli, hogy a kedvező iparági környezet mellett a finomítás és kereskedelem megnövekedett értékesítése, kiemelkedő hatékonysága, valamint a petrolkémiai szegmens rekord teljesítménye járult hozzá leginkább a tavalyi év jó teljesítményéhez. A magas kőolajárak és javuló árrések pozitív hatását a dollár gyengesége mérsékelte.
A Mol speciális tételek nélküli üzleti eredménye 67,4 milliárd forint lett az utolsó negyedévben, az elemzők 66 milliárd forintot vártak. Az egész évet így 297,6 milliárd forint üzleti nyereséggel zárta a Mol, ami forintban 10 százalékos visszaesést, dollárban viszont 5 százalékos növekedést jelentett.
Kutatás-Termelés
A Mol 2007-ben 80,8 milliárd forint nyereséget ért el ebben az üzletágban, ami dollárban 25 százalékos, forintban pedig 34 százalékos visszaesést jelent. A forinttal szemben 13 százalékkal gyengülő dollár mintegy 31 milliárd forinttal rontotta az üzleti eredményt az előző év azonos időszakához képest, és a Szőreg-1 mező eladása is jelentős kiesést okozott az árbevételben.
A tavalyi évben az összehasonlítható szénhidrogén termelés 4 százalékkal, a kőolajtermelés 2 százalékkal csökkent 2006-hoz képest, mivel az oroszországi akvizíciók részben ellensúlyozták a hazai mezők és a ZMB mező természetes visszaeséséből fakadó 7 százalékos, illetve 1 százalékos volumencsökkenését. Kiugró sikerként jellemzi a Mol, hogy a cég tavaly összesen 16 kutatófúrást mélyített, amelyből 8 gazdaságilag sikeres találatot eredményezett. Ezek a sikerek kiemelik a Mol magyarországi mezőiben lévő potenciált, ahol a kutatási teljesítmény különösen sikeres volt. A gyorsjelentés kiemeli, hogy ezek eredményei pár éven belül már láthatóak lesznek a termelési szint alakulásában. Emellett a társaság 2007-ben a világ legnagyobb olajcégével, az Exxon-nal megkezdte a nem konvencionális gázmezők kitermelési lehetőségének vizsgálatát is.
Feldolgozás és kereskedelem
A tavalyi évben 172,5 milliárd forint nyereséget hozott ez az üzletág, ami 2 százalékkal kevesebb a 2006-os nyereségnél. A Mol jelentősen, mintegy 8 százalékkal tudta növelni értékesítését legfontosabb és legközelebbi piacain, javult az értékesített termékek összetétele is ebben az üzletágban, mivel átlag feletti mértékben nőtt a magasabb értékű termékek eladása. A gázolaj és tüzelőolaj értékesítés 9 százalékkal, míg a motorbenzin értékesítés 6 százalékkal nőtt. Sikeres akvizíciói (horvát Tifon, olasz IES) eredményeképp a Mol jelenleg 1001 töltőállomást üzemeltet Közép -és Dél-kelet Európában, illetve Észak-Olaszországban.
Földgáz szállítás és Vegyipar
Az enyhe időjárás miatt 2007-ben alacsonyabb volt a hazai földgáz szállított mennyisége. A működési költségek 7 százalékos csökkenése ugyanakkor ellensúlyozta a kisebb szállítási árbevétel eredményrontó hatását. Az üzleti eredménye ennek betudhatóan 2 százalékkal 31,3 milliárd forintra javult 2007-ben a bázis időszakhoz képest. A Mol megkezdte 2007-ben a földgázszállító rendszer kapacitásának bővítését, amely lehetőséget teremt a jövőbeni fogyasztási igények kiszolgálására és a stratégiai gáztároló majdani működtetésére.
Tavaly a petrolkémiai szegmens történetének legmagasabb üzleti eredményét érte el. Az üzleti eredmény
40,6 milliárd forint volt 2007-ben, 74 százalékkal növekedve 2006-hoz képest. A kiemelkedő eredmény nagymértékben köszönhető annak, hogy az új termelőkapacitások folyamatosan javuló kihasználása következtében a termelési illetve értékesítési volumenek rekord értéket értek el, amely lehetővé tette a kedvező piaci helyzet maximális kihasználását.