John Holmes egy Dubaiban tartott konferencián elmondta, hogy a drágulás folytatódik, miután 2007 közepe óta átlagosan már 40 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak világszerte. Holmes szerint a legnagyobb baj az, hogy a klímaváltozás miatt szélsőséges időjárási jelenségek alakulnak ki, számuk évi átlagban 400-ra növekedett a húsz évvel ezelőtti 200-ról. A problémákat szaporítja, hogy emelkedik az üzemanyagok ára, megdrágítva a szállítást, a mezőgazdasági termelést.
Eközben a világon az élelmiszertartalékok történelmi minimumra süllyedtek. Ennek egyik oka a szélsőséges időjárás mellett a nagy országok, közöttük India és Kína megnövekedett szükséglete. Az élelmezési gondok miatt már zavargások, lázadások törtek ki több országban Nyugat-Afrikától Dél-Ázsiáig.
Éhező haitiak az elnöki palotát ostromolták kedden René Préval elnök lemondását követelve a magas élelmiszerárak miatt. A tömeget végül ENSZ-békefenntartók oszlatták fel gumilövedékkel és könnygázzal. "Inkább golyó által vesszünk, mint éhen haljunk. Ha ránk lőnek, felgyújtjuk a várost" - mondta az egyik tüntető.
A zavargók barikádokat emeltek, gépkocsikat gyújtottak fel, üzleteket fosztottak ki. Kórházi források szerint a keddi zavargásokban legkevesebb nyolcan megsebesültek. A tüntetők a 9000 ENSZ-békefenntartó távozását is követelték, akiket részben szintén vétkesnek tartanak az élelmiszerárak emelkedéséért. A kéksisakosok 2004-ben érkeztek Haitiba, hogy rendet teremtsenek a Jean-Bertrand Aristide volt elnök elűzését követő káoszban.
Haitiban a múlt héten kezdődtek a magas élelmiszerárak miatti tüntetések az ország déli részében fekvő Les Cayes kikötővárosban és a fővárosban. Az erőszakos cselekmények során öten meghaltak és több mint harmincan megsebesültek. A kormány szerint a zavargásokat külső erők, így a zavarosban könnyen halászó kábítószercsempészek, valamint Guy Philippe szökésben lévő lázadóvezér hívei szítják.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa New Yorkban elítélte az erőszakos cselekményeket, és támogatásáról biztosította a haiti kormányt és a békefenntartókat. A 8,5 millió lakosú Haiti az amerikai kontinens legszegényebb országa. Lakosságának 80 százaléka él napi 2 dollárból, azaz a szegénységi küszöb alatt.