Az előző két évben 13, illetve 11 százalékkal emelkedett a kibocsátott plasztikok száma; a tavalyi megtorpanás oka az elemzés szerint részben annak tulajdonítható, hogy tavaly decemberben megszűnt a Diners Club kártyák magyarországi kibocsátása, részben pedig annak, hogy a saját védjeggyel ellátott kártyakonstrukciók egy részét a kibocsátó bankok megszüntették.
Még mindig a debit (terhelési) kártyák teszik ki a kártyák túlnyomó többségét, de részarányuk fokozatosan csökken: tavaly az előző évi 80-ról 79 százalékra mérséklődött. A credit (hitel) kártyák száma tavaly egy év alatt 9 százalékkal nőtt és 2007 végén a forgalomban lévő kártyák egyötödét tette ki.
A charge kártyákból (esetükben a számlázási periódus végén a tartozás teljes összegét ki kell egyenlíteni) mindössze 19 ezer, az előre fizetett plasztikokból 15 ezer darab volt 2007 végén forgalomban. A magyar piacon 2006-ban megjelent többfunkciós kártyákból (fizikailag egy kártya működhet például debit és credit kártyaként is) a múlt év végén kevesebb mint 60 ezer volt forgalomban.
Bizonyos kártyatermékek kibocsátásába a bankok mellett bekapcsolódhatnak kereskedők (co-branded kártya) és non-profit szervezetek is (affinity kártya), ezeknek a konstrukcióknak a részaránya 12 százalék volt, számuk alig emelkedett az előző évhez képest (1,049 millió).
Továbbra sem jelentős a business kártyák aránya (5 százalék), azonban egyre több lakossági termékként nyilvántartott kártyát használnak üzleti célokra. Az internetes vásárlások biztonságát növelő, úgynevezett virtuális kártyákból 2007 végén 162 ezer volt forgalomban.
EMV csippel az egy évvel korábbi 23 százalékkal szemben 2007 végén a kártyák 32 százaléka volt ellátva; továbbra is csak két bank, a K&H és az OTP bocsát ki csip kártyát - derül ki az elemzésből.
Az elektronikus készpénzfelvételt 4286 ATM biztosítja, ezeket egészíti ki a bankfiókokban és a postahivatalokban üzemeltetett 10.213 POS berendezés. Magyarországon fele annyi ATM jut egymillió lakosra, mint az EU-ban (760 berendezés/fő). Az automaták 45 százaléka falba épített, a maradék önállóan áll. Az ATM berendezések 39 százaléka alkalmas EMV csipkártyák elfogadására.
A Visa és MasterCard védjeggyel ellátott kártyákat elfogadó kereskedelmi egységek száma 10 százalékkal bővült az elmúlt évben, 29491 üzletben lehet ilyen kártyákkal fizetni, American Express kártyával 20257, JCB kártyával 12.513 üzletben.
A Diners Club kártyák elfogadását a Citibank 2007 decemberében beszüntette; az Erste Bank megkezdte ugyan a szerződéskötést a kereskedőkkel, de az év végén mindössze 43 kereskedőnél lehetett külföldi kibocsátású Diners Klub kártyával fizetni.
A kereskedői elfogadó helyeken 43370 elektronikus POS üzemel, gyakorlatilag minden művelet engedélykéréshez kötött, ami a kártyahasználat biztonságát emeli. A POS berendezések 80 százaléka alkalmas az EMV chip kártyák elfogadására.
A hazai és külföldi kibocsátású kártyákkal 271 millió műveletet hajtottak végre az elmúlt év során a hazai bankok ATM és POS hálózatában, 6682 milliárd forint értékben. A növekedés üteme az előző évhez képest a darabszámot tekintve 17, értékben 10 százalék volt.
A vásárlási műveletek aránya 2007-ben haladta meg először a készpénzfelvételeket; száz műveletből 52 (2006-ban 48) áru és szolgáltatás ellenértékének kifizetését szolgálta.
A magyar kártyabirtokosok az elmúlt évben 259 millió alkalommal használták kártyáikat belföldön és külföldön, 6555 milliárd forint értékben; a műveletek száma 13 százalékkal, a forgalom értéke 10 százalékkal emelkedett az előző évhez képest.
A hazai kártyákkal havonta belföldön és külföldön átlagosan 2,51 műveletet hajtanak végre havonta, leszűkítve a hazai, valódi készpénzkímélést jelentő vásárlási műveletekre, havi 1,24 műveletet. Az egy kártyára eső havi készpénzfelvételek száma 1,18.
A vásárlások átlagos tranzakciós értéke (8009 forint) 7,98 százalékos fogyasztói árindex növekedés mellett 1 százalékkal csökkent, tehát a kis értékű fizetéseknél is terjed a kártyahasználat.