Az orosz hatóságok a beviteli tilalmat néhány napja azért rendelték el több európai ország vállalkozásai, köztük a magyar üzemek ellen is, mert kifogásolták, hogy termékeikben úgynevezett szermaradványt találtak. Ez az állatorvos szerint elsősorban antibiotikumot jelenthet. Vagyis - ha a vádak helytállóak - a cégek az előtt vitték ki árujukat Oroszországba, mielőtt az előírt várakozási idő letelt volna.
Az orosz mezőgazdasági attasé a Pick Szeged Zrt. érintettségéről tudott, a Pick közlése szerint öt üzeme közül egyre, a pécsi egységre vonatkozik az intézkedés. A volt főállatorvos, a Húscéh szakmai tanácsadója az MTI-nek azt mondta: a szakmai konzultációkon szerzett ismeretei szerint a húsbeviteli tilalom több magyar húsfeldolgozó vállalkozást is érinthet.
A szakember a cégeket nem kívánta megnevezni, mivel szerinte az érintett vállalkozások vélhetően nem hibásak abban, hogy Oroszországban tiltólistára kerültek. Illetve az előzetes ígéretek ellenére fel sem vették őket arra a lajstromba, amely azon cégeket tartalmazza, amelyek húst exportálhatnak Oroszországba.
Németh Antal úgy véli, hogy a hasonló vádak, eljárások ellen az érintettek leginkább úgy védekezhetnek, ha betartják a szigorú nyomon követhetőségi szabályokat. A szakember szerint ugyanis a tiltó listára könnyű felkerülni, ám onnan lekerülni nehéz, akár egy-két évbe is telhet.
Csak informálisan értesítették a kormányt
Magyarországot hivatalosan még nem értesítették arról, hogy a napokban Oroszország beviteli tiltólistára tett több más nemzetiségű húsfeldolgozó cég mellett néhány magyar húsfeldolgozó üzemet is - erősítette meg az MTI-nek Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára, reagálva a nemzetközi sajtóban megjelent hírekre.
Az államtitkár közölte: a szaktárcánál tudnak ugyan a tilalomról, de a hír csak informális módon, az Európai Unión keresztül jutott el Magyarországra. Hozzátette: arról is csak nem hivatalos forrásból értesült az FVM, hogy a beviteli tilalom oka - amire az orosz hatóságok hivatkoznak -, hogy esetlegesen szermaradványt találtak volna a Magyarországról származó termékekben is.
Az államtitkár aláhúzta: az orosz beviteli tilalom indoka a magyar szakértők számára nehezen hihető ugyan, de a magyar hatóságok megvizsgálják az ügyet. Hozzátette: elképzelhető, hogy Magyarország közvetlenül nem is kap tájékoztatást az üggyel kapcsolatban, azt közvetlenül az unió illetékesei tisztázzák Oroszországgal.
A Reuters jelentése szerint az elmúlt hetekben Oroszország hét EU-ország számos húsipari cégének a termékeit tette behozatali tilalomlistára Magyarországról, Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Dániából, Belgiumból és Spanyolországból, amire amerikai, kanadai, brazil és argentin vállalatok is felkerültek.