Golyóstollbetét tíz forintért és defibrillátor egymillióért. Sok más mellett ezekre is lehet licitálni mostantól szeptember 5-éig az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) honlapján. Az elektronikus árverésen csak a feltételeknek megfelelő, regisztrált szolgáltatók vehetnek részt - írja a Napi Gazdaság.
Ez már a harmadik olyan akció, amelyen a megszüntetett egészségügyi intézmények műszereit és berendezéseit viszik kalapács alá. A tavaly bezárt Svábhegyi Országos Gyermek Pulmonológiai és Fejlődésneurológiai Intézetben megmaradt ingóságok értékesítésével kétszer is próbálkoztak. Az első körben a várt tíz- helyett csupán ötmillió forint származott a licitből. Az árverésen húsz szolgáltató adott, összesen több mint ezer árajánlatot, köztük a Hospinvest által üzemeltetett Kiskunhalasi Kórház és a Semmelweis Egyetem.
Az eredménytelenségből okulva az EKI szélesítette a résztvevői kört. Míg először csak az egészségbiztosítóval szerződött fekvő- és járóbeteg szakellátók tehettek ajánlatot, addig a napokban zárult második fordulóban részvételi lehetőséget biztosítottak szinte valamennyi egészségügyi szolgáltatónak, alapítványoknak, patikáknak, sőt állatorvosoknak is. Kizárólag a kereskedőktől tagadták meg a licitálás jogát. A második forduló eredményeiről az EKI-ben még nem tudtak beszámolni, mivel most összegzik az ajánlatokat.
Az OPNI ingóságait érintő árverés kapcsán az intézetben elmondták: reményeik szerint legalább negyvenmillió forint gyűlik össze a csaknem 3600 tárgy értékesítéséből. Kalapács alá kerülnek a Lipót bútorai ugyanúgy, mint az orvostechnikai eszközök és konyhai berendezések. Az EKI honlapja alapján az egymillió forintért kínált újraélesztő készülékre voltak a legtöbben kíváncsiak, ám a legtöbb licit az első napon az 550 forintért meghirdetett Wertheim páncélszekrényre érkezett.
A felkínált tárgyaknak nincs felső korhatára, ezért lehetséges, hogy a jelentkezők muzeális orvosi eszközöket vásárolnak. A kalapács alá kerülő műszereket és berendezéseket - a licit előtt - szakértők nézik át. Elképzelhető, hogy amit a humán orvoslásban már nem tudnak használni, azoknak az állatorvosok még hasznát vehetik.
Több, lapunk által megkérdezett kórházigazgató is értelmetlennek találja az árverést, hiszen így a legtöbb esetben államilag finanszírozott intézmények vásárolják meg államilag finanszírozott intézmények egykori eszközeit.