Binder István, a PSZÁF szóvivője az [origo]-nak elmondta: a nyugdíjkasszák teljesítményét hosszú távon kell vizsgálni. Az elmúlt tíz évben mind az önkéntes, mind a magánkasszák több százalékpontos pozitív reálhozammal zártak; ezen belül voltak olyan évek, amikor a pénztárak nagyon jól szerepeltek, és olyanok is, amikor negatív volt a hozam - mondta.
A magánnyugdíjpénztárak portfoliójának összetétele jelentősen megváltozott az elmúlt évben, a kasszák egy része ugyanis bevezette a választható portfoliót, a többiek pedig a jövő évi kötelező bevezetésre készülnek. A korábbi szintekhez képest megnőtt a részvény- és devizakitettség, csökkent az alacsony kockázatú eszközök súlya, ennek hatására mindkét irányban gyakoribbá válnak a hozamingadozások, ami az egyéni számlákon is megjelenik. A hozamingadozások azonban a szakértők szerint hosszabb távon csökkennek, az átmeneti veszteségek kiegyenlítődnek.
Binder ennek kapcsán azt hangsúlyozta: a magánnyugdíjpénztárak egy része még nem tért át a választható portfólióra, így a részvények aránya befektetéseik között még nem túl magas. Jövőre viszont jól járhatnak azok a tagok, akik olyan pénztáraknál vannak, amelyek csak 2009-ben fektetik be részvényekbe a pénzüket. Ezek a szervezetek ugyanis olcsón vehetik meg a részvényeket, így később nagyobb hozamot tudnak realizálhatnak.
Az idei évben mind a globális, mind a hazai tőkepiacon kedvezőtlen feltételekkel találkoztak a befektetők. Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára a napokban úgy vélekedett: a jelenlegi tőkepiaci körülmények között nem volt olyan befektetési stratégia, eszközkategória, vagy portfólió-kezelési mód, amely teljesen kivédhette volna a negatív tőkepiaci változások hatását, a veszteségeket rövid távon csak optimalizálni lehetett.