A Bizottság elnöke ötödik szabadságjog létrehozójának nevezte az intézetet (a négy alapszabadság: a személyek, áruk, szolgáltatások és a tőke szabad áramlása a tagállamok között). A szintén részt vevő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy ha a világ folyamatait befolyásolni szeretnénk, akkor együttműködésre van szükség.
A kormányfő fontosnak tartja és jóval többet költene a közösből az innovációra, ami nem a versenyképesség rovására menne, hiszen az befektetés a jövő generációba. Gyurcsány emellett magát "megátalkodott európainak" tartotta.
Az intézetet vezető 18 független jelölt és 4 uniós szervezeti képviselő közé Magyarország Magyar Bálintot delegálta. Ezt az ellenzék korábban élesen kritizálta, mivel a testületbe többnyire professzorok vagy az innovációban tapasztalt vállalkozások vezetői kerültek.
Az EITI feladata első sorban a kutatási stratégia meghatározása és a partnerintézményeknek kapacitás biztosítása. Emellett cél még az innovációk piacra jutásának elősegítése, illetve egy európai kutatói közösség összekovácsolása. Az ülésen részt vevők egyöntetű véleménye, hogy az intézet nem a nemzeti kutatóműhelyeket váltja ki, hanem azokat koordinálja és megerősíti - írja a Világgazdaság.