Itt találja a válsággal kapcsolatos összes hírt!
A nemzetközi hitelminősítő összesítése szerint a folyamat már javában tart: a cég által magas hozamú kategóriába sorolt vállalati adósok körében a nem törlesztők aránya az idei harmadik negyedév végén 2,8 százalék volt a második negyedév végi 2,1 százalék, illetve az egy évvel ezelőtt mért 1,3 százalék után.
A Moody's előrejelzési modellje szerint a hátralékba kerülő, spekulatív kockázati besorolású cégadósok aránya már 2008 végéig meredeken, 4,2 százalékra emelkedik tovább, és tizenkét havi távlatban eléri a 7,9 százalékot.
A hitelminősítő szerint a nem fizetővé váló cégek arányának várt kiugró emelkedését egyértelműen a globális likviditási válság, és az adósságpiaci kockázati felárak emelkedése - vagyis a vállalati adósságok refinanszírozásának drágulása - okozza.
A Lehman rekordot döntött és rossz példát állított
A Moody's kiemeli az idén eddig nem fizetővé vált cégek közül a Lehman Brothers Holdings pénzügyi csoportot, a nemrég csődbe ment Lehman Brothers befektetési bank anyavállalatát, amely 128,2 milliárd dollárnyi adósság törlesztésével állt le.
A hitelminősítő szerint ez az egyetemes gazdaságtörténet legnagyobb, nem teljesítővé vált egyedi cégadóssága.
A Moody's előrejelzése szerint a következő egy évben Európában a tartós fogyasztási cikkeket gyártó ágazatban, az Egyesült Államokban a fogyasztói járműgyártásban várható a legtöbb cégadósi törlesztési leállás.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's múlt héten Londonban közzétett adósminőségi elemzésében azt írta, hogy a vállalati szektor számára - különösen Európában - "a legrosszabb még csak most következik".
S&P: az adósok egy tizede nem fog fizetni
Az S&P összesítése szerint a nála adóskockázati besorolással ellátott vállalati adósi kör 22 százalékára volt érvényben negatív kilátás vagy negatív előjelű felülvizsgálat a múlt hónapban, a 2007 végén mért 18 százalékos arány után.
A Standard & Poor's számítási modellje szerint a ház által spekulatív kategóriába sorolt cégadósi körben 2009 második negyedére, igen meredek ütemben, várhatóan 9,5 százalékra emelkedik a nem fizetővé válók aránya a 2008. júniusi nulla, és a júliusi 0,47 százalékról.
Londoni befektetési elemzők épp a minap állapították meg, hogy már súlyos recesszióban van a globális feldolgozóipar.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság feldolgozó szektorának egészére kivetített, a nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét (PMI), szeptemberről kiadott új elemzésében azt írta: az általa vezetett globális feldolgozóipari aktivitási mutató a múlt hónapban 4,4 ponttal 44,2 pontra zuhant.
Mind a havi csökkenés mértéke, mind a pontérték mélysége beállította az eddigi negatív rekordot a JP Morgan globális beszerzőmenedzser-indexének 11 éves történetében; a ház legutóbb a 2001. szeptemberi amerikai terrortámadások után mutatott ki hasonló feldolgozóipari aktivitási számokat.
A cég londoni elemzői szerint a világ feldolgozóiparának "szélsőségesen gyenge" szeptemberi indexe erőteljes utalás arra, hogy a világgazdaság egészének nagy hányada is már recesszióban van.