Ebből az következik, hogy azok az önkormányzatok és társulások, amelyek "először ébredtek" és sikerrel pályáztak, helyzeti előnyben vannak, nekik ugyanis nem kell majd a hulladékot messze szállítaniuk és nem növekednek a költségeik - fejtette ki a szakállamtitkár. Más önkormányzatok viszont azzal szembesülnek, hogy a közelükben nincsenek lerakók, s majd csak egy-két év múlva épülnek újak uniós forrásokból - tette hozzá.
Dióssy László tájékoztatása szerint az elmúlt két évben az Új Magyarország Fejlesztési Terv környezeti és energetikai programja keretében 59 milliárd forint állt rendelkezésre a már nem működő hulladéklerakók rekultivációjára.
Dióssy László közölte: az Észak-balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék Kezelési Önkormányzati Társulás 145 millió forintot nyert nemrég pályázaton, rekultivációs munkálatok előkészítésére. Az államtitkár rámutatott: ha a rekultivációs tervek elkészülnek, s az engedélyezési eljárásokat is lefolytatja a társulás, akkor minden bizonnyal sikerrel pályázhat a második fordulóban a 34 észak-balatoni település hulladéklerakóinak rekultivációjához szükséges költségekre.
A beruházás teljes költsége 4,3 milliárd forint, amelynek a 85 százalékát lehet a pályázaton elnyerni, 15 százalékot pedig a társulásba tömörült önkormányzatoknak kell összeadniuk - tette hozzá Dióssy László. Megjegyezte: 2013-ra kell teljesen befejezni a projektet, s ezzel 34 hulladéklerakót rekultiválnak Veszprém megye észak-balatoni térségében, s 400 ezer négyzetméternyi területet "adnak vissza" a természetnek.
Dióssy László kiemelte: amennyiben nyertes lesz a társulás pályázata a második fordulóban is, akkor többek között Balatonfüred 513 millió forintos rekultivációs beruházást valósíthat meg, Zircnek is jut 646 millió, Devecsernek pedig 220 millió forint.