Ha csak az elmúlt hetek híreit vesszük, megint csak szédületes nevekkel bővült Bernard Madoff áldozatainak száma.
A gazdaságtörténet egyik legnagyobb csalását elkövető - és beismerő - üzletember nemcsak a korábban már sokszor említett Oscar-díjas Steven Spielberget, a Nobel-díjas Elie Wieselt, illetve alapítványaikat verte át, hanem azóta kiderült, hogy valószínűleg vesztett pénzt vele Larry King, a CNN sztárja, akárcsak a színész Kevin Bacon és Golden Globe-díjas felesége, Kyra Sedgwick színésznő. A házaspár egyébként nem árulta el, mennyi pénzt dobtak ki Madoff miatt. A spanyol rendező, Pedro Almodóvar és a hollywoodi botrányhős, Gábor Zsa Zsa szintén a károsultak között van.
Egy majdnem magyar üzletember szintén óriásit bukott, Arpad Bussonról annyit kell tudni, hogy Uma Thurman színésznő vőlegénye, és neki, illetve befektetési alapjának legalább 160 - más források szerint 230 millió - dollártól kellett elbúcsúznia.
Wiesel pénzügyi bukása
Bár Magyarországon élő áldozata egyelőre nem ismert, Madoff a már említett nevek alapján is legalább három, magyar vonatkozásokkal bíró hírességet tévesztett meg.
Elie Wiesel alapítványa, az "Elie Wiesel Foundation for Humanity" például 15,2 millió dollárt bukott a gigantikus piramisjátékon. Ezzel az alapítvány gyakorlatilag minden pénzét elveszítette.
Wiesel Romániában, Máramarosszigeten született 1928-ban, majd később, amikor Észak-Erdélyt visszacsatolták Magyarországhoz, deportálták családjával Auschwitzba, Buchenwaldba. Ő túlélte a Holocaust borzalmait, ám rokonait elveszítette a haláltáborokban.
Gabor Zsa Zsa csődbe juthat
Hasonló nagyságrendű a kára Madoff miatt Gabor Zsa Zsának, a magyar származású hollywoodi filmsztárnak. A 91 éves Gabor és kilencedik férje, Frederic von Anhalt a hírek szerint csőd közeli helyzetbe kerültek, hiszen most ékszereket, műtárgyakat és talán a házukat is el kell adniuk. Ügyvédjük, Chris Fields szerint tízmillió dollárt veszítettek ugyanis Madoff miatt.
A legérdekesebb történet azonban nem az övék, hanem Arpad Bussoné, aki Uma Thurman, a Ponyvaregény és a Kill Bill-filmek sztárjának vőlegénye. (Thurman korábbi barátja, André Balazs magyar származású amerikai szállodatulajdonos volt, de Busson valójában nem magyar, csak keresztneve utal erre.)
Busson és Thurman egy Gianni Versace és Tony Blair volt brit miniszterelnök által rendezett magánvacsorán ismerkedtek meg Olaszországban. Eljegyzésüket Elton Johnnal, Stinggel, Claudia Schifferrel és Damien Hirsttel bulizva jelentették be Londonban. Tehették mindezt nyugodtan, hiszen Arpad Busson londoni hedge fund-menedzser, vagyis kockázatos befektetési alapokat kezel.
Busson híres családból származik. Apja francia katonatiszt, az algériai háború veteránja volt. Édesanyja pedig brit nemesi családból került ki, de anyjának nevelőapja tényleg magyar volt. Plesch Árpádról van szó, aki után Busson keresztnevét kapta.
Ki volt Plesch Árpád?
Plesch Árpád hatalmas vagyont gyűjtött a XX. század elején, többek között a Haitian-American Corp. cukornád-ültetvényeivel. Plesch világhírre akkor tett szert, amikor az aranysztenderd megszüntetése miatt beperelte azokat az államokat, amelyek kötvényeiket eredetileg arany alapon bocsátották ki. Plesch megnyerte a pert Franciaországban és Németországban, vesztett viszont az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában.
Már a századelőn támogatta Plesch az olasz Agnelli családot. A két família meghitt viszonyát igazolja, hogy Gianni Agnelli, a Fiat autógyár későbbi főnöke még Plesch mostoha-dédunokája, Arpad Busson gyermeke keresztelőjén is részt vett. Sőt, a Bloomberg értesülései szerint Gianni Agnelli az egyik Busson-gyerek keresztapja. (A gyerekek - akik közül az egyiket szintén Arpadnak hívnak - az édesanyja Elle Macpherson topmodell.)
A magyar származású Plesch időközben feleségül vette Leonina Ulamot. Ő Arpad Busson valódi dédanyja. Minthogy Leonina meghalt, Plesch feleségül vette Ulam lányát, Marysia Ulam Harcourt-Smith-t. Ez utóbbinak volt viszont első házasságából egy lánya, akit Florence Harcourt-Smithnek hívtak, és ő az igazi édesanyja Arpad Bussonnak.
Busson nagyot bukott
Busson azonban nem volt olyan tehetséges, mint Plesch Árpád, a mostohanagyapja, akiről elnevezték. A Busson által vezetett hedge-fund hírek szerint 230 millió dollárt vesztett Madoff ügyletein.
Ha valaki megunta volna a Plesch-Busson család történetét, megemlítjük, hogy a piramisjáték szervezőjének, Bernard Madoffnak a családja is érdekes.
A Madoff család korán kezdte...
Mint az a napokban kiderült, a hatvanas években Sylvia Madoff, Bernard édesanyja kétes ügyletekbe keveredett. "Madoffné" ugyanis elfelejtette 1963-ban dokumentálni és lejelenteni azokat a tranzakciókat, amelyet Gibraltar Securities nevű cégénél hajtottak végre. A CNN szerint az ügyben a SEC, az amerikai értékpapír-felügyelet vizsgálódott.
Végül is a vizsgálat eredményeként Sylvia Madoff beszüntette a brókerkedést, ami a hatvanas években amúgy is szokatlan volt egy nőtől. Bár a CNN az eset kapcsán megjegyzi, alighanem Sylviára azért volt brókerként szükség, hogy fedezze férjét, Ralph Madoffot. Bernard apjának ugyanis bizonyos adóhátralékok miatt nem lehetett a nevén értékpapírokkal kereskedő cég.
Mindez azért is érdekes, mert a most lebukott csaló, Bernard Madoff a hatvanas évek elején alapította azt a vállalkozását, a Bernard L. Madoff Investment Securities LLC-t, amelyről most kiderült: humbug volt az általa lebonyolított ügyletek nagy része.
Érdekes az is, hogy amikor Madoff édesanyja 1963-ban lebukott, a fia tovább folytathatta az értékpapír-piaci műveleteket, sőt később a Nasdaq, a technológiai papírokat forgalmazó tőzsde elnöke is lett Bernard. Bernard Madoff lebukása óta a fiai (Sylvia unokái) azt állítják: semmit sem tudtak apjuk ügyleteiről. Kérdés, mit olvashatunk majd 2030-ban...