A múlt év végére körülbelül 70 milliárd forint bevételt várnak a 20 százalékos kamatadóból, tehát a felfüggesztése is nagyjából ekkora összeget emésztene fel évente. Az intézkedés célja a megtakarítások ösztönzése, az állampapírok keresletének növelése lenne.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst&Young adószakértője szerint nem lenne megváltás a megtakarításoknak a kamatadó eltörlése. Mint mondta: a bevezetése után sem csökkent, hanem éppenséggel nőtt a megtakarítások összértéke, szerinte tehát kevesekre hatna az intézkedés.
Ehhez a gondolathoz kapcsolódik Zara László, az adókamara elnöke, aki szerint a lakosság mindössze 15 százaléka tesz félre. A reálkamat meglehetősen magas, ennek ellenére sem nagy a megtakarítási hajlandóság - teszi hozzá Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége viszont szimpatizál az ötlettel, mert - mint Timmel András, a szövetség főtitkára elmondta - minden olyan javaslatot, amely a megtakarításokat ösztönzi, támogatnak.
Barcza György szerint makrogazdasági szempontból sem lenne jó a felfüggesztés, mert az az adórendszer vezet a legoptimálisabb termeléshez, amelyben a jövedelmek azonos adókulccsal adóznak. A legtöbb elemző egyetért abban, hogy válságkezelésre inkább a munkát terhelő járulékokat kellene csökkenteni, akármilyen kis mértékben is, mert annak nagyobb gazdaságélénkítő hatása lenne - írja a Világgazdaság.