A válság híreit itt olvashatja!
A gazdasági bizalom még mindig romlik, lehúzza a növekedést, és aggódom, hogy tovább kell rontanunk előrejelzésünket - mondta Pociatek kedden a Dow Jones hírügynökségnek. A szlovák pénzügyminisztérium legutóbb februárban csökkentette előrejelzését a hazai össztermék (GDP) idei növekedésére, 2,4 százalékra 4,6 százalékról.
Tavaly 6,4 százalékkal, 2007-ben 10,4 százalékkal, 2006-ban 8,5 százalékkal bővült a szlovák GDP. A sebes növekedést az évtized közepén kiépült autógyártó kapacitás táplálta. A német Volkswagen, a francia PSA Peuget Citroen és a dél-koreai Kia Motors beruházásai révén Szlovákia, egy lakosra számolva, a világ legnagyobb autógyártó országa lett.
Ám most, az európai autópiac összeomlása miatt Szlovákia a gazdaság megtorpanásával, növekvő munkanélküliséggel néz szembe, írta a Dow Jones. "Túlságosan függünk az autóipartól. Nekünk már az is elég lenne a foglalkoztatáshoz, ha az autópiac életre kelne" - mondta Pociatek a hírügynökségnek.
Szlovákiában a munkanélküliség korábban a legnagyobbak között volt egész Európában a rendszerváltást követő szerkezetváltás nyomán, csak az évtized közepe óta csökkent valamelyest az állástalanság az autóipari fellendülés miatt. Most ismét nő: februárban 9,7 százalékos volt, több mint kétéves csúcson, ismét a legnagyobbak között Európa-szerte, a januári 9 százalék után.
Pociatek elmondta: ennek ellenére nem terveznek új gazdaságösztönző intézkedéseket, miután a korábban meghirdetett 332 millió eurós programnak a háromnegyedét már elköltötték, főleg adókedvezmények formájában a kis keresetűek számára, a munkavállalás ösztönzésére.
"Teljes egészében a külföldi kereslettől függünk, és ha nincs kereslet a termékeinkre, akkor úgysem tudjuk ezt a veszteséget belső ösztönzéssel kiegyenlíteni" - magyarázta a pénzügyminiszter. Sőt, lehet, hogy tovább kell csökkenteni az állami kiadásokat, mert mindenképpen belül akarnak maradni a 3 százalékos államháztartási deficithatáron a GDP-hez képest, tette hozzá. A 332 milliós támogatási programot a szlovák kormány eddig egyes adminisztratív költségek lefaragásából fedezte.
Egyebekben úgy vélte, hogy az euróövezeti csatlakozási feltételek kemények, de igazságosak, és nincs ok változtatni rajtuk. Szlovákia most januárban lett az euróövezet 16-ik tagja. Ez sem fenékig tejfel: a szlovák költségvetés máris érzi az áfa-bevételek csökkenését amiatt, hogy a szlovákok mindinkább Lengyelországba és Magyarországra járnak bevásárolni, az ottani valuták romlását kihasználva, mondta Pociatek a Dow Jonesnak.
Arra a kérdésre, mit remél a közelgő EU-csúcsértekezlettől és a G20-as csúcstalálkozótól, a szlovák pénzügyminiszter így felelt: - Értekezletek, értekezletek és megint értekezletek, de nincsenek döntések, ez aggaszt engem.