Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 63,7 ezer, Hevesben 18,6 ezer, míg Nógrádban csaknem 18,2 ezer munkanélkülit tartott nyilván a munkaügyi központ januárban, és bár a növekedés 3,6 százalékos dinamikája elmaradt az országos átlagtól (6,7 százalék), de a hazai regisztrált munkanélküliek mintegy ötöde a régió három megyéjében él
A nyilvántartott álláskeresők alapján számított munkanélküliségi ráta a régióban januárban 19,5 százalékos volt, 0,8 százalékkal magasabb, mint a megelőző év hasonló időszakában, miközben az országos átlag 11,3 százalékot tett ki.
A KSH által számított ráta ettől több százalékponttal alacsonyabb, 13 százalék alatti a térség három megyéjében.
Borsodban továbbra is viszonylag kedvező a helyzet Miskolc és a déli körzetek - Tiszaújváros, Mezőkövesd - térségében, ahol a nyilvántartott álláskeresők alapján számított munkanélküliségi arány 13-16 százalékos, Hevesben a hatvani, az egri és a gyöngyösi körzetben 9-12 százalékos, Nógrádban Pásztó, Balassagyarmat és Rétség térségében 14-16 százalékos.
Ugyanakkor a régiónak vannak olyan hátrányos helyzetű körzetei, ahol az arány 25-40 százalékos.
A regionális munkaügyi központ a munkanélküliek számának januári 3,5 ezres növekedését azzal indokolja, hogy az önkormányzatok által felkínált közcélú, közhasznú munkalehetőségek száma csökkent, ugyanakkor januárban a pénzügyi-gazdasági krízis hatásai a munkaerőpiacon még alig jelentek meg a régióban. Februárban azonban már igen, bár ez még nem jelent meg a statisztikában.
Ebben a hónapban csupán Borsodban több mint kétezer ember csoportos elbocsátását jelentette be a diósgyőri kohászat, a kazincbarcikai BorsodChem Zrt., illetve a tiszaújvárosi Jabil, de nógrádi, hevesi cégek is sok tucatnyi dolgozójuktól kívánnak megválni.