Magyar szempontból a hét legnagyobb kérdése, hogy folytatódik-e a forint múlt heti, határozott erősödése az euróhoz képest, vagy korrekció következik a devizapiacon.
Ez lesz hétfőn
Hétfőn nem várható fontosabb, a magyar gazdaságot érintő adat, a KSH legközelebb kedden tesz közzé jelentést az áprilisi infláció alakulásáról. Az Európai Unióban ugyancsak kevésbé fontos adatok látnak napvilágot, így egyebek között a francia és az olasz ipari termelés alakulásáról.
Annál nagyobb hatással lehet a picacokra az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének hétfőn esedékes nyilatkozata. Ben Bernanke ugyanis, úgy tudni, az amerikai bankrendszeren elvégzett stressztesztről fog beszélni.
Ez volt pénteken
Éppen a stresszteszt eredményének nyilvánosságra hozatala volt a pénteki nap legjelentősebb híre. Az amerikai bankrendszer ugyan nem bizonyult betegnek, de a vizsgálatba bevont 19 pénzintézet közül 10-nek tőkepótlásra van szüksége.
A Wall Street kedvezően fogadta az eredményeket, így remek hetet tudott zárni a New York-i tőzsde fő mutatója, a Dow Jones - összesített heti nyeresége több mint 4 százalékra rúgott.
A pesti börze is hasított pénteken, 3,34 százalékos pluszban zárt, az emelkedés egyik fő motorja pedig a 4,64 százalékkal erősödő OTP-részvény volt.
Tovább menetelt a forint is: az euró árfolyama a csütörtöki 280 forint után csaknem 277 forintig esett, így a hazai deviza erősödése már nagyjából két hete tart.
Nem valószínű, hogy a fentiekkel közvetlen összefüggésben, de tény, hogy Magyarország ezúttal lemaradt a szégyenpadról: a U. S. News által összeállított listán nem szerepelünk a tíz legnehezebb helyzetbe került állam között.
Az exportfüggő magyar gazdaság számára valódi reménysugarat jelentő fejleményként értékelhetjük ugyanakkor, hogy megállt a német ipar mélyrepülése - a várakozással ellentétben márciusban a kibocsátás stagnált.
Szintén Németországból származó, de egyelőre csak lapértesülés, hogy a BayernLB eladná - többek között - magyarországi leánybankját, az MKB-t.
Az autóiparban nem múlik a káosz: a Toyota rekordveszteséget jelentett, a General Motors vezetősége végső kétségbeesésében Kína felé kacsingat, az Opellal pedig még mindig nem tudni, mi lesz.
A meglehetősen eseménytelen hétvége egyik érdekes híre volt, hogy nyolc éve először zárt veszteséges negyedévet a híres milliárdos és befektetési guru, Warren Buffett cégcsoportja, a Berkshire Hathaway.