Amerikában elindult a jelentési szezon, a legnagyobb cégek közül elsőként az alumíniumipari Alcoa tette közzé negyedéves beszámolóját. Előzőleg az elemzők negatív fejleményre számítottak, és talán ezért is estek a tőzsdék szerda délután és este: Nyugat-Európában tízheti mélyponton zártak, és Magyarországon is erős mínuszban végzett a BUX.
Az Alcoa azonban magyar idő szerint szerda éjfél előtt viszonylag kedvező adatot közölt, vesztesége a vártnál kisebb lett, így csütörtökön a tőzsdék alighanem pozitívabb hangulatban lesznek majd. Ezt igazolja, hogy a Wall Streeten megfordult a negatív hangulat, és a Dow Jones például pozitív tartományban zárt (ebben az indexben szerepel az Alcoa is), akárcsak a Nasdaq. A szélesebb merítésű S&P azonban enyhén mínuszban maradt.
Angliában kamatdöntés várható és külkereskedelmi statisztika is napvilágot lát majd csütörtökön. Németországban inflációs, külkereskedelmi és fizetési mérlegről szóló adatokat publikálnak.
Itthon a KSH a külkereskedelmi termékforgalomról tesz közzé statisztikát.
Mi történt szerdán?
Bár Magyarországról szerdán kedvező elemzés jelent meg, a forint szerdán kétszer is 279 forint/euró közelébe gyengült.
A kormány és a pénzügyi tárca szeptember 8-án szeretné benyújtani a költségvetés tervezetét a parlamentnek
"Az OTP Bank kölcsönportfóliója romlik, együtt a gazdasági válság mélyülésével Kelet-Európában, azonban a pénzintézet ellenőrzés alatt tartja a folyamatot, és a fejlemények nem veszélyeztetik a bank céljait" - nyilatkozta szerdán a bank vezérigazgató-helyettese, Urbán László. Ennek ellenére az OTP több mint öt százalékot esett a pesti tőzsdén, az egész BUX-ot magával rántva.
A német WestLB AG tartományi bank aláírta a megállapodást a WestLB Hungaria Zrt. eladásáról.
A Mol esélyeit tovább latolgatják az orosz szakértők, kérdéses, hogy mi lesz a cég ZMB nevű, nyugat-szibériai olajmezőjével.
Vegyes hírek külföldről
Rekord mértékben zsugorodott az euróövezet gazdasága az idei év első negyedében.
Látszanak már a világgazdaság megszilárdulására utaló első jelek - állapítja meg a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország G8-as csúcstalálkozójának nyilatkozattervezete.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán kissé rontotta idei világgazdasági előrejelzését, de jelentősen javította a jövő évre szóló jóslatát.
Hatalmas bírságot kapott két nagy európai gázszolgáltató.