Az új szabályozási csomag három legfőbb eleme a prémiumok nyilvánosságra hozatala, a kifizetések elosztása hosszabb időre - legalább három évre -, s a már megítélt bankári jutalmak folyósításának leállítása az adott pénzintézet teljesítményének romlása esetén. Ezek a szabályok a bankok felső vezetői szintjeire vonatkoznak, illetve azokra az alkalmazottakra, akiknek tevékenysége "alapvetően befolyásolja" a cég eredményességét. A meghirdetett fő cél az, hogy a banki prémiumok ne a rövid távú spekulációt, hanem a hosszú időszakra szóló sikert jutalmazzák.
A brit kormány nemrégiben felfedte, hogy minderről hamarosan külön törvényt is alkot.
Alistair Darling pénzügyminiszter a brit Munkáspárt e héten zajló éves kongresszusán bejelentette: a törvényjavaslat, amely néhány héten belül a parlament előtt lesz, véget vet az évről évre "automatikusan" járó bankári prémiumok gyakorlatának. Bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehet csak folyósítani, lehetővé téve a kifizetések megvonását, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja - tette hozzá. A banki prémiumok készülő törvényi korlátozására a brit kormányfő is egyenes utalást tett.
Gordon Brown a minap a BBC televíziónak nyilatkozva közölte: az üzleti és pénzügyi szolgáltatási törvény nevű jogszabály - amely része lesz a következő parlamenti évadra szóló, az uralkodó által hamarosan kihirdetendő törvénykezési programnak - "betiltja a régi prémiumrendszert".
A brit kormány régóta jelzi, hogy fel akar lépni a felelőtlen tranzakciókat ösztönző, a pénzügyi válság egyik okának tartott hatalmas összegű banki jutalmak ellen, a miniszterelnök és a pénzügyminiszter nyilatkozatai voltak azonban az első hivatalos utalások arra, hogy erről konkrét törvényjavaslat is készül. Ez egyben fordulatot is jelezhet a brit álláspontban, London eddig ugyanis nem támogatta a banki prémiumkultúra törvényi visszaszorítását célzó, elsősorban Nicolas Sarkozy francia elnök által szorgalmazott kezdeményezéseket.