Még egy lépést tett a BÉT Bécs felé

Vágólapra másolva!
A mai naptól a Bécsi Értéktőzsde, valamint a Budapesti, a Ljubljanai és a Prágai Értéktőzsde a CEE Stock Exchange Group, azaz a Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség tagjává vált. A Tőzsdeszövetség két közös indexet indít, CEETX - CEESEG Traded Index és CEESEG Composite néven. Az [origo] által megkeresett tőzsdei szakértő szerint ez egy apró lépés a régiós tőzsdék összeolvadása felé.
Vágólapra másolva!

Nem nagy megrázkódtatás - véli Kuti Ákos, a Cashline részvénykereskedője. Önmagában ennek a lépésnek nincs nagy jelentőssége, inkább abban a folyamatban értelmezhető, amely a régiók tőzsdéinek integrációját jelenti. A vélhetően előbb-utóbb Bécs irányítása alá kerülő kelet-európai tőzsdék közös marketingeszköze lehet inkább az indexek létrehozása. A régióban több tőzsde, köztük a BÉT is lényegében bécsi többségben van.

Befektetői oldalról elég valószínűtlen, hogy rövid távon ezzel a mutatóval számolnának - magyarázza Kuti. Lényegében akárki kreálhat tőzsdeindexet, hogy ezeket ki veszi figyelembe, már más kérdés.

A CEETX kapitalizációval súlyozott árfolyamindex, amely a Tőzsdeszövetség tagjainak 25 legaktívabban kereskedett és legnagyobb kapitalizációjú részvényéből áll. Az index kiszámítása és közzététele valós időben, EUR és USD pénznemben történik - olvasható a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A CEETX kereskedhető index, összetevői kiváló likviditásának köszönhetően alaptermékként szolgálhat a strukturált termékek és a szabványosított származékos termékek (határidős és opciós ügyletek) esetében. A magyar papírok közül ebben az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom szerepel. A hazai részvények súlya az indexben 17,6 százalék.

Kuti Ákos szerint első megközelítésként értelmezhető úgy az a 17,6 százalék, mint a magyar papírok súlya a régióban, viszont ez jelentősen mozoghat idővel, tehát egyáltalán nem biztos, hogy "a nem túl távoli jövőben" ez legyen a magyar papírok aránya az indexben.

A CEESEG Composite Index a Tőzsdeszövetség tagjainak vezető részvényindexeit alkotó papírokból álló, kapitalizációval súlyozott árfolyamindex. Ily módon az index az ATX, a BUX, a PX és a SBITOP indexek kosarában szereplő részvényeket foglalja magában. Az index kiszámítása és közzététele valós időben, EUR és USD pénznemben történik.

A hazai papírok közül ebben már több papír, mint az Econet vagy a Rába is szerepel. A CEESEG Composite Index referenciaként szolgál a befektetők számára, és a teljes csoport tőkepiacainak alakulását szemlélteti.

Sokéves tapasztalatai eredményeként mind a négy értéktőzsde nagy nemzetközi rangot ért el az indexszámítás globális szakértőjeként. A közép- és kelet-európai indexekhez kapcsolódó pénzügyi eszközök iránti növekvő keresletre tekintettel a Tőzsdeszövetség egységes licensz értékesítési politika alapján értékesíti indexeit szerte a világon . A CEE Stock Exchange Group magas szintű szakértelmet kínál a közép- és kelet-európai piac számára a tőzsdeindexekkel kapcsolatos tudás és innováció terén. A négy tőzsde együttesen 52 indexet számol (lefedve a közép- és kelet-európai régiót, a FÁK országait, valamint Kínát is).

A 128 milliárd eurós piaci kapitalizációval a CEE Stock Exchange Group a teljes piaci kapitalizáció felét, a 11 milliárd eurós összesített havi átlagforgalommal pedig a közép- és kelet-európai régió részvényforgalmának mintegy kétharmadát teszi ki (2009. júliusi adatok). A Tőzsdeszövetség együttesen kínál egyszeri hozzáférést négy vonzó, hosszú távú növekedési lehetőségekkel rendelkező piachoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!