A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző és befektetési részlegének helyzetértékelése szerint 2009-ben a globális felzárkózó térségen belül az egy kategóriába vett európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) feltörekvő gazdaságok produkálták átlagosan a legmagasabb GDP-arányos államháztartási hiányt. Ezen belül is különösen a közép-európai költségvetések voltak kitéve a ciklikus visszaesés hatásainak.
A magyar az egyik legjobb költségvetés
A dubaji és a görögországi költségvetési és adósságproblémák felszínre kerülése utáni piaci dinamikákat tekintve azonban a Morgan Stanley elemzői úgy látják: "a piac figyelme teljesen téves módon irányult a forintra". A ház közgazdászainak megítélése szerint ugyanis a magyarországi költségvetés "szerkezetileg egyike az EU legjobb költségvetéseinek. Más nagy citybeli házak is hasonló következtetésre jutottak a súlyos görögországi költségvetési és adóssághelyzetet taglaló értékeléseikben.
A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének minap kiadott összehasonlító elemzésében az állt: "történelmi perspektívában tekintve" talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szükségelenne.
A Morgan Stanley Londonban kiadott pénteki új elemzése szerint ugyanakkor Magyarország magas adósságállománya a piaci aggodalmak forrása, és az ország "gyenge költségvetési előtörténete", a közelgő választások piaci hatásai és a növekedési aggályok "jó eséllyel konzerválják a piaci beidegződést" legalább rövid távon. A ház ennek alapján a forint alulteljesítésére számít bármely olyan esetben, amikor költségvetési aggodalmak miatt kerül eladási nyomás alá a piac - áll az elemzésben.
A magyar választás a legnagyobb kockázati tényező
A Morgan Stanley szerint a tavaszi magyarországi parlamenti választások jelentik az EMEA-térség egyik legfontosabb kockázati tényezőjét 2010 folyamán. Könnyen lehetséges, hogy a választási viták középpontjában a költségvetési kérdések állnak majd, és a ház azzal számol, hogy "a piac aggodalommal követi majd" az esetleges anticiklikus költségvetési lépésekről, vagy az IMF-program átstrukturálási terveiről folyó vitákat.
Más nagy londoni házak legutóbbi elemzései szerint ugyanakkor a piac a Fideszt is rászorítaná a feszes költségvetés fenntartására, ha az ellenzéki párt jövőre kormányra kerül.