Diákmunkás alkalmazása: a legfontosabb szabályok

Vágólapra másolva!
Itt a szünidő, több tízezer diák vállal munkát országszerte. Mikor szabályos a fiatalok foglalkoztatása? Mit kell tartalmazni a munkaszerződésnek? Mennyit lehet dolgoztatni egy fiatalt? Érdemes résen lenni, ugyanis a munkaügyi hatóság (OMMF) bírsága elérheti a 20 millió forintot. Máriás Attila, a BDO Magyarország könyvvizsgáló és adótanácsadó cég képviselője ismerteti a legfontosabb előírásokat.
Vágólapra másolva!

"Munkaviszonyt munkavállalóként a 16 évnél idősebbek, illetve azok a 15. életévüket betöltött diákok létesíthetnek, akik általános iskolában, szakiskolában vagy középiskolában nappali képzés keretében tanulnak és az iskolai szünetben kívánnak dolgozni. Amennyiben a munkavállaló még nem múlt el 16 éves, szünidei foglalkoztatásához törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása szükséges, a munkaszerződés megkötésére csak az engedély beszerzését követően kerülhet sor" - jegyzi meg Máriás Attila.

Legalább 515 forintos órabér jár

"A foglalkoztatás megkezdését megelőzően a foglalkoztató feladata - a bejelentésen túl - a munkaszerződés írásba foglalása, amelyben rögzíteni kell a felek lényeges adatait, a munkavállaló munkakörének konkrét és egyértelmű megnevezését (például. pincér, árufeltöltő), személyi alapbérét, valamint a munkavégzés helyét - amely lehet állandó vagy változó, a munkavégzés ugyanis történhet több telephelyen is" - foglalja össze a munkaügyi szaktanácsadó a jogviszony létesítésével összefüggő munkáltatói kötelezettségeket. Hozzáteszi: "A személyi alapbér meghatározása csak időbérben történhet, s figyelemmel kell lenni a minimálbérre: ez havibér alkalmazása esetén 73 500, napibér alkalmazása esetén 3380, míg órabér alkalmazása esetén 515 forint."

18 év alatt: szigorúbb munkavégzési szabályok

"Fiatal munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyve a munkaidő és a pihenőidő vonatkozásában a fő szabályoktól eltérő, szigorúbb szabályokat állapít meg" - mutat rá a BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója, hozzátéve: "A 18 évnél fiatalabbak munkaideje a napi 8, illetve a heti 40 órát nem haladhatja meg, s esetükben legfeljebb egyhetes munkaidőkeret alkalmazható. A munkáltató két munkavégzés között legalább 12 óra megszakítás nélküli pihenőidőt köteles biztosítani a fiatal munkavállaló részére, míg a munkaközi szünet mértéke esetükben négy és fél óra munkavégzést követően 30 perc." Tizennyolc év alatti munkavállaló éjszakai vagy rendkívüli munkavégzésre még különösen indokolt esetben sem osztható be - összegzi a legfontosabb tudnivalókat Máriás Attila.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!