Duronelly Péter ezt hétfőn délután nyilatkozta arra reagálva, hogy a kormányülésről tartott hétfői tájékoztatón Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára bejelentette: ugyan még nincs döntés, több variáción is gondolkodik a kabinet, nevezetesen a 16 vagy a 19, illetve 20 százalékos szja-kulcson, de mindenképpen cél az egyszerűbb, átláthatóbb adórendszer kialakítása.
Megszüntethetik a kivételeket
Duronelly Péter elmondta: az egyszerűbb adórendszer esetleges bevezetése, megteremtése felveti azt a kérdést is, hogy szükségessé válik a kivételek megszüntetése, ezek közé tartozna az, hogy meg kellene adóztatni a minimálbért is, mondta a befektetési igazgató.
"Nincs jó megoldás, az egykulcsos adórendszer bevezetése esetén az egyszerűsítés csak úgy történhet meg, hogy elkerülhetetlen lesz a kedvezmények áttekintése, és így a minimálbér megadóztatása is " - fejtette ki Duronelly.
A családi adózás nem ösztönözné a munkavállalást
Arról is szólt, hogy a szakmai, illetve politikai körökben felmerült a családi adóztatás bevezetése, erről viták folynak, az egyik fő ellenérv az, hogy az ilyen típusú adóztatás nem feltétlenül ösztönözné a munkavállalást.
Emellett arra hívta fel a figyelmet Duronelly Péter, hogy a munkahelyteremtésnek csak egyik eszköze az adópolitika. Az elmúlt másfél évben a munkahelyek egy része azért veszett el, mert a recesszió miatt visszaesett a termékek és szolgáltatások iránti kereslet, így feleslegessé vált a munkaerő egy része. Úgy fogalmazott: "az alacsony egykulcsos szja-tól nem lesz nagyobb kereslet és több munkahely".
A befektetési igazgató a CNBC gazdasági hírcsatornának hétfőn azt is elmondta, hogy hatalmon nem lehet játszani a költségvetési hiánnyal, és hogy a kormány tervezett gazdaságpolitikai intézkedései kevésbé kidolgozottak mint az gondoltuk. A bizalmat azonban Duronelly szerint még vissza lehet szerezni, hiszen a kormány viszonylag hamar eszmélt, és azonnal lépéseket tett, hogy megnyugtassa a befektetőket.