Fehér A4-es papírra gépelt "Általános Sztrájk" feliratot ragasztottak ki hétfőn Nagyváradon a Mihai Eminescu utca 28. szám alatti kapualjban, a George Cosbuc általános iskola sárga bejáratához.
"Nálunk 48 tanügyi káder sztrájkol az összesen 70 dolgozóból. Csak azok a tanárok dolgoznak, akiknek iskolán kívüli tevékenységük van, mondjuk egy hónapokkal ezelőtt leszervezett kirándulás" - mondja Székely Hajnal az [origo]-nak. Az általános iskola gazdasági vezetője egy néhány négyzetméteres helyiségben irodaszerek közé zsúfolva magyarázza, hogy szerinte nem lesz sok eredménye az akciónak. "Nem hiszek benne, hogy bármit is számítana ez a sztrájk. Tudja, van egy román közmondás: a szög be van verve. A kormány, már eldöntötte, hogy mit csinál, mi ez ellen nem tudunk semmit sem tenni."
Milliárdokat kellene megtakarítani
Romániában a múlt héten több tízezren tüntettek a kormány megszorítási tervei miatt, és ekkor hirdették meg a júniusi sztrájkot is. Az Emil Boc vezette kormány szerint azért van szükség a kiadások megkurtítására, mert az idei államháztartási hiány előreláthatólag még ezek végrehajtása esetén is eléri a GDP 6,8 százalékát, ami 8,8 milliárd eurót jelent. A gazdasági válság nyomán nehéz helyzetbe került költségvetés miatt a kormánynak 2,5 milliárd eurót kell az idén megtakarítania, enélkül ugyanis esély sincs a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) együtt meghatározott hiánycél elérésére.
A megszorítások elsősorban a közszférát érintik, becslések szerint legalább 200-300 ezer embert kellene elbocsátani. A bérek az állami szférában 2006 és 2009 között megkétszereződtek, és már 2008-ban magasabbak voltak, mint a versenyszférában. A román kormány tavaly márciusban megígérte az IMF-nek, hogy két év alatt felülvizsgálja az állami bérek és nyugdíjak rendszerét. Kevesebb pótlékot kapnak majd a közalkalmazottak, és ezek a juttatások nem haladhatják meg a bér 25 százalékát, sőt negyedével csökkentik a közszférában dolgozók bérét is, 15 százalékkal pedig a munkanélküli segélyt, a nyugdíjat, illetve a gyereknevelési támogatást.
Zord idők
"Harminchét éve dolgozom, ebből az elmúlt 20 évet itt töltöttem. Jelenleg a nettó fizetésem 1670 lej (110 ezer forint, 400 euró). Ehhez jön még 10 százalék vezetőségi pótlék, 15 százalék hűség pénz, és 25 százalék régiségpénz. A megszorítások után ezek mind beolvadnak majd a nettó bérbe. De ez már csak a pont az i-re. Összegyűlt a sok sérelem" - mondja Székely Hajnal.
2008 októberében megszavazta a román parlament, hogy 50 százalékkal emelik a tanárok fizetését. Erről törvény is született, az IMF azonban azt javasolta a román kormánynak, hogy fontolják meg ezt a béremelést. A pluszpénzt a tanárok sem kapták meg, pedig a szakszervezetek pert is indítottak emiatt, amit meg is nyertek.
Az általános közalkalmazotti sztrájk langyosra sikerült Nagyváradon - a George Cosbuc általános iskolában a tanárok mintegy 70%-a sztrájkolt
Idén január óta 15 százalékkal kisebb a pedagógusok fizetése, mint tavaly, ehhez jön hozzá a mostani 25 százalékos csökkentés, hétfőn pedig a román munkaügyi miniszter már azt közölte, hogy jövőre még tovább faragják a költségvetésből finanszírozott fizetéseket, így a közszférában dolgozók fizetése 70 százalékkal is kevesebb lehet, mint most. "Az emberek kétségbe vannak esve. Belefulladunk a hitelbe" - fogalmaz Székely Hajnal.
Tűsarok és zselézett haj
Az általános iskolában csak ő, az igazgató-helyettes, a portás, és még néhány dolgozó van bent. A tanárok hétfőn délután háromra gyűlnek össze, hogy megbeszéljék a szakszervezet vezetőjével a továbbiakat.
Egy utcával arrébb, a Mihai Eminescu Főgimnázium bejáratánál tüsi, zselézett hajú srácok és tízcentis tűsarkokon magabiztosan tipegő lányok dohányoznak: tíz perc múlva kezdődik az angol írásbeli érettségi. A tanárok az érettségiztetésért külön pénzt kapnak, így nem is különösen meglepő, hogy a főgimnázium 88 tanárából mindössze 7 sztrájkol. Az épület ajtaján két óra előtt pár perccel még mindig szállingóznak be a diákok, közben elered az eső, a gimi utcája csendes. Az érettségi az Ady Endre Líceumban is zavartalanul zajlik, a 69 tanárból 21 sztrájkol.
A Mihai Eminescu Főgimnázium érettségi előtt álló diákjai
A város főutcáján nagyobb a nyüzsgés, idős asszony ül a korzó egyik padján. Ősz hajáról félig lekopott a vörös festék, arccsontját és telt ajkait ugyanaz a rózsaszín rúzs borítja. "Nem fogjuk túlélni. Így is nagyon alacsony a nyugdíjam. Ha lenne tüntetés, még ki is jönnék" - mondja a nő, majd arra a kérdésre, hogy lehetne-e máshogy is megszorítani, azt válaszolja: "Persze, ha likvidálnák a jelenlegi kormányt meg az elnököt."
Nem mernek nem dolgozni
Nem csak az iskolákban nem lehet érezni a sztrájkhangulatot, komolyabb munkabeszüntetésről a városból sem jön hír. A nagyváradi megyei kórház sürgősségi osztályának vezetője, Hadrian Borcea az [origo]-nak annyit mondott, hogy ő nem tud arról, hogy a kórházban bárki sztrájkolna, a sürgősségi osztály egészen biztosan dolgozik, ahogy szokott, és a kórház folyosóján sem hallani arról, hogy bárki beszüntette volna a munkát. Florian Bodog kórházigazgatót már nem értük utol az irodájában, de ő sem a sztrájk miatt nem volt a helyén.
Az önkormányzatnál nem sztrájkoltak, mert nem a központi állami apparátushoz tartoznak, a megyeházán dolgozókat azonban érinteni fogja a bércsökkentés. Itt azonban csak szimbolikus sztrájkot tartanak, fehér szalaggal jelzik a közalkalmazottak szakszervezetével a szolidaritásukat, mert a szakszervezetnek nincs sztrájkalapja, így ha nincs munka, pénz sincs, a dolgozók pedig a bércsökkentés előtt nem engedhetik meg maguknak a vékonyabb borítékot.
Kiss Judit, a megyeház referense, a Megyei Tanács Szakszervezetének elnöke hasonlóan látja a helyzetet, mint a tanárok. "A mostani kormány nem veszi komolyan a szakszervezeteket. Nem vagyunk fontosak, nem rajtunk múlik a gazdaság teljesítménye" - mondja. Szerinte össze kellene fogni minden közszolgáltatónak, hogy egyszerre álljon le a vasúti közlekedés, a buszok, a városi közlekedés, és ne legyen víz. "A rendőrök is sztrájkolhatnának, leállíthatnák a forgalmat. Le kellene bénítani az egész országot. Így talán lenne esély, hogy valamit kialkudjunk. Ha pedig megfeleznék a parlamenti képviselők költség-visszatérítését, máris nem lenne szükség ekkora bércsökkentésre a közszférában" - fogalmazott Kiss Judit.
Kiss Judit (karján a sztrájkot jelző fehér szalaggal): Nem vagyunk fontosak, nem rajtunk múlik a gazdaság teljesítménye
Tövig szívják a cigarettát, jó a megszorítás
Ady egykori törzshelyén, a megyeházával szemközti Müller kávéházban (Müllerájban) a szakadó eső miatt csak két asztalnál üldögélnek. Az egyiknél két fiatal férfi dohányzik intenzíven, a külsejük alapján nincsenek filléres gondjaik - az egyikük Dragos, aki ügyvéd, hegyes orrú cipője van és öltönyt visel.
Bal kezével két csomag Kent cigarettát szorongat, jobb kezével egy harmadik, felbontott dobozt tologat, a cigarettát tövig szívja. "Nem lehet ekkora közalkalmazotti rendszert fenntartani. Muszáj leépíteni. Más megoldás nincs. Az adóemelés rosszat tenne a gazdaságnak, nem jönnének a befektetők" - mondja a férfi kérdésünkre, és egy újabb slukkot szív. Szerinte az is rendben van, hogy a sok kisembert szorítják meg, mert a kevés gazdagtól nem lehetne elvenni annyit, hogy azzal jelentősen visszavágják a büdzsé kiadásait.
A közszféra túlzott méretének tényével mindenki egyetértett, a tanárok, illetve a megyeházán dolgozó Kiss Judit is. Többek szerint azonban nem az itt dolgozókon lehetne csak spórolni. "Ha nem lopnának ennyit, már az segítene. Duzzasztják a klientúrát, virágzik a nepotizmus. Így nem lehet továbblépni" - mondják az [origo]-nak a korzón lézengő fiatalok.
Elvekről van szó, nem lehet feladni
Délután háromkor megtelik a fél napja sztrájkoló tanárokkal a George Cosbuc általános iskola folyosója. Lassan mindenki elnyomja a cigarettát, és elindul felfelé, egy tanterembe. "Ami itt folyik, az leírhatatlan. Leszoktam a dohányzásról, de most újból rágyújtottam"- meséli az [origo]-nak Hosszú Magdolna, az Országos Tanügyi Szakszervezet helyi vezetője a lépcsőn felfelé.
A gyűlés románul zajlik, hangos, és mindenki hevesen gesztikulál. Arról vitáznak, folytassák-e a sztrájkot, vagy sem. Befagyasszák-e tanévet, vagyis hagyják-e lezáratlanul a gyerekek félévét, vagy sem. Az egyik tanárnő elmondja, hogy minden tévécsatorna másképp tudósít a hétfői sztrájkokról, még azt sem lehet tudni, hogy mi is történik pontosan.Többen a fizetésük kieső része miatt aggódnak, ezért nem folytatnák, a többiek szerint azonban elvekről van szó, nem lehet feladni.
Kevesen hisznek abban, hogy bármit is számítana a sztrájk - tanári gyűlés a George Cosbuc általános iskolában
Puskás Károly biológiatanár szerint semmi súlya nincs a sztrájknak, mert a kormány iszonyúan cinikus. A történelemtanár Csorba Krisztián szerint is legfeljebb figyelemfelkeltésre jó. "Az én fizetésem 250 euró, nettó. Ebből havonta 200 euró megy hiteltörlesztésre, a feleségem kap havi 200 euró gyest. Ebből élünk hárman" - mondja az [origo]-nak.
A hangzavar és az érvek közben az iskola gazdasági vezetője egy kinyomtatott emailt hoz: az Országos Tanügyi Szakszervezet lefújta a tanárok sztrájkját, mert az országban állítólag több mint 70 százalékuk dolgozott. Este leszedik az A4-es cetlit a George Cosbuc általános iskola bejáratról.