Kevesebb cég tervez elbocsátást

Vágólapra másolva!
A harmadik negyedévben már kevesebb munkavállaló elbocsátását tervezik a munkaadók, mint tavaly ilyenkor, illetve az idei második negyedévben. A termelés növelésének lehetőségét leginkább a termelő ágazatokban látják a cégvezetők, ami magával húzhatja a szállítást, szolgáltatást is - a Manpower felmérése szerint.
Vágólapra másolva!

A munkaerő piaci szolgáltató legfrissebb felmérésből kiderül, hogy a munkáltatók 86 százaléka nem tervez munkaerő felvételt, de elbocsátást sem, míg 4 százalékuk elbocsátásokkal számol, 7 százalékuk pedig a létszám bővülését várja a következő három hónapban - ismertette felmérésük eredményét Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője.

A Manpower ennek alapján számolt harmadik negyedévre vonatkozó munkaerő piaci mutatója +3 százalékon áll, szemben a második negyedéves -3, és az első negyedéves -7 százalékkal.

A Manpower 770 magyarországi munkaadó megkérdezésével készítette el reprezentatív felmérését: azt kérdezte, a vezetők hogyan látják saját vállalatuknál a munkaerő létszámának alakulását a következő negyedévben.

A termelő vállalkozások optimisták

Kiss Judit kiemelte: Magyarországon a felmérés történetében először lett pozitív a munkaerő piaci mutató, elsősorban azért, mert csökkent a létszámleépítést tervezők száma. Az előző negyedévhez képest ugyanakkor kevesebben, csak a megkérdezett cégek 7 százaléka tervez munkaerő-felvételt szeptember végéig, míg a második negyedévre a cégek 10, az elsőre pedig 12 százalékuk számolt felvételekkel.

A Manpower vezetője szerint az álláskeresők számára a termelés, a gyártás, valamint a pénzügyi és üzleti szolgáltatás szektorban kínálkoznak a legjobb lehetőségek. A felmérés iparági eredményeiből kiderül, hogy az ipari termelésben a legpozitívabbak a munkáltatók várakozásai, itt a munkaerő piaci mutató az előző negyedévhez képest 17, az előző év azonos időszakához képest pedig 18 százalékponttal javult, így értéke a harmadik negyedévre plusz 8 százalék.

Kiss Judit hangsúlyozta: a gyáripari kilátások javulása azért különösen fontos, mert az ágazat beindíthatja és magával húzhatja a szállítmányozást, majd a szolgáltató ágazatokat is.

Észak- és Közép-Magyarország pesszimista

A régiókat vizsgálva a nyolc magyar régió közül hatban erősödött a munkaadói optimizmus a második negyedévhez képest, míg éves összehasonlításban mindenhol javult a munkaerő piaci mutató. Éves szinten a legnagyobb mértékben - 18 százalékponttal - az Észak-Alföldön emelkedett a foglalkoztatási szándék, míg Észak-és Közép-Magyarországon továbbra is negatív a munkaerő piaci mutató, vagyis több cég számol elbocsátásokkal mint amennyi munkaerő-felvétellel.

Szekeres Katalin, a Manpower marketing és toborzási vezetője elmondta: az új munkahelyek megteremtését először stagnálás előzi meg, ezenkívül a keresletet is össze kell egyeztetni a munkaerő piaci kínálattal. A magyar munkáltatók körülbelül 30 százaléka nem talál megfelelő képesítéssel rendelkező munkaerőt - utalt egy korábbi felmérésük eredményére.

Szakmunkásokból, mérnökökből van hiány

Magyarországon a szakmunkások vezetik a hiányszakmák listáját, de a mérnökök, sofőrök, gépkezelők, karbantartók, orvosok, informatikusok is hiányoznak a munkáltatók szerint. Hozzáfűzte: adataik szerint csak az országban működő multinacionális cégeknél 18.000 álláshely betöltetlen azért, mert nincs megfelelő képzettséggel, képesítéssel rendelkező munkaerő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!