Felügyeleti intézkedést alkalmazott az OTP Magánnyugdíjpénztárral szemben a PSZÁF, mert álláspontja szerint 303 tag esetében jogellenesen kezdeményezte az átlépési nyilatkozatok felülvizsgálatát. Felszólította a kasszát, hogy a jövőben tartsa be az átlépésre és a kereskedelmi kommunikációra vonatkozó szabályokat, de büntetést nem szabott ki.
A nyugdíjkasszának az átlépési kérelmét visszavonó 303 tagot nyilatkoztatnia kell arról, hogy mely pénztárban kívánnak tagok lenni, s amennyiben korábbi kérelmüket fenntartják, a pénztárnak az átlépést 2010. június 30-i fordulónappal le kell bonyolítania.
A határozat indoklása szerint a pénztár 2010 januárjában 10 599, átlépési szándékát az átvevő pénztárak útján szabályosan bejelentő tagját levélben kereste meg, és tájékoztatta őket egyebek mellett a növekedési portfólió 2009. évi nettó hozamáról, a 10 éves vagyonnövekedési mutatóról, és felajánlotta a tagoknak, hogy ezen információk ismeretében a csatolt nyilatkozat kitöltésével az elbírálás alatt lévő átlépési kérelmüket visszavonhatják.
E megkeresés nyomán a megadott határidőig, 2010. január 29-ig 303 tag jelentette be átlépési nyilatkozatának visszavonását, az ő átléptetésüket a pénztár nem végezte el. A felügyelet szerint a pénztár jogellenesen kezdeményezte az átlépési nyilatkozatok felülvizsgálatát, és az eredeti átlépési nyilatkozatok alapján 2010. január 31-i fordulónappal minden érintett tagot át kellett volna léptetnie az átvevő pénztárakba.
A pénztár eljárása a határozat szerint azért is szabálytalan, mert a más pénztárakkal történő összehasonlítás során nem mindegyik portfólióra és nem a teljes magánnyugdíjpénztári szférára vonatkozóan közölte a hozamrátát és vagyonnövekedési mutatót.
A pénztár megsértette a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényt is - állapította meg a PSZÁF. Az indoklás szerint az minősült volna tisztességes eljárásnak, ha a pénztár a 2000-2009. között időszakról mindazon adatokat közli az átlépőkkel, amelyeket az 1999-2008. közötti időszakra vonatkozóan közölni kellett velük.
A határozat rámutat: a PSZÁF már 2006 márciusában - amikor az úgynevezett "lebeszélő levelek" először bukkantak föl a magánnyugdíjpénztári gyakorlatban - az összes pénztárral körlevélben közölte álláspontját.
Mivel a pénztár a jogszabályi előírásoknak megfelelő átlépési kérelemnek a jogsértő visszavonó nyilatkozatok miatt nem tett eleget, az érintett 303 pénztártag tagsági jogviszonya jelenleg függő helyzetben van. Amennyiben az átléptetésre sor kerül, és a késedelem miatt a tagokat kár éri, a pénztárral szemben kártérítési igény is felmerülhet - állapítja meg a határozat.