Magyarország válhat a régió leggyengébb láncszemévé egy francia nagybank szerint

Vágólapra másolva!
Ha nő a kockázatkerülés és visszatér a válság Európába, akkor Magyarország ismét a térség leggyengébb láncszemévé válhat - véli Guillaume Tresca, az egyik vezető francia befektetési bank stratégája. Szerinte Magyarországot az alacsony költségvetési hiánya és jó fizetési mérlege miatt a német növekedés húzhatja ki a slamasztikából, azonban szükség lehet egy újabb IMF-megállapodásra.
Vágólapra másolva!

A magyar gazdaság kitettsége nem hasonlítható össze a 2008-as szinttel, de ha ismét megerősödik a kockázatkerülés a nemzetközi pénzpiacokon, esetleg visszatér a válság Európába, akkor ismét Magyarország lehet a leggyengébb láncszem a régióban. Ugyanakkor a német csoda folytatódása túllendítheti a magyar gazdaságot a válságon - állapította meg a francia kereskedelmi és iparkamara tagjai előtt tartott előadásában Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank stratégája.

A térség négy országában a visszaesés - az egy Lengyelország kivételével - a legnagyobbak között volt a feltörekvő piaci országok között, és a kilábalás is Közép-Európa országaiban a leglassabb. Magyarország, Lengyelország, Csehország és Románia gazdaságainak idei várható növekedése csak a tavalyi 5,2 százalékos visszaeséshez képest jó eredmény, Latin-Amerika 6 és Ázsia 8 százalékos idei növekedéséhez képest viszont gyenge eredmény.

Nagyobb sebezhetőség a forró pénzek miatt

A CA-Cib stratégái számos feltörekvő piaci országra kiszámították az úgynevezett sebezhetőségi indexet, amely egyetlen számban sűríti össze az egyes gazdaságok kitettségére jellemző adatokat. Az index 1-től 5 pontig terjedő skáláján a feltörekvő országok átlaga 2,46, Latin-Amerikáé 2,52, Ázsiáé pedig 2,28. Ehhez képest Kelet-Európa indexe 3,09 ponttal már magasnak mondható, de azon belül is Magyarország vezet Csehország, Románia és Lengyelország előtt.

Magyarország magas sebezhetőségi indexét több tényező adja össze. Magas, 133 százalékos a bankrendszer hitel-betét mutatója és külső adóssága, a folyó fizetési mérleg hiányát pedig a devizatartalékok felének erejéig olyan "forró pénzek" finanszírozzák, amelyek csökkenő kockázatéhség esetén gyorsan elhagyhatják az országot.

Szárnyaló export, alacsony hiány

Tresca szerint a költségvetés sokkal jobban áll, mint 2008-ban, a devizatartalékok is jelentősen emelkedtek, sőt 4,4 milliárd dollár még az előző megállapodásból is lehívható. Ennek ellenére Magyarországnak szüksége lenne egy újabb IMF-megállapodásra, mert ez segítene szembenézni a GDP minegy 10 százalékára rúgó bruttó finanszírozási igénnyel a következő években - véli a Crédit Agricole CIB stratégája.

Magyarország mellett szól ugyanakkor, hogy az exportja szárnyakat kapott a német növekedés nyomán, így folyó fizetési mérlegében többlet keletkezik, és előnyére válik az is, hogy a fejlett országokhoz képest költségvetési hiánya viszonylag alacsony. Ugyancsak Magyarország mellett szól, hogy a kamatkiadások állami bevételekhez viszonyított mutatója viszonylag alacsony a fejlődő országok táborában. A CA-Cib arra számít, hogy a forint a jövő év végéig erősödni fog. Év végére a bank 270, jövő év végre pedig, változatlan MNB alapkamat mellett, 260 forintos euróárfolyamot vár.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!