Az ágazati különadókat vizsgáló uniós eljárások egyike sem jelent kockázatot az adóból várt bevételekre a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint, a tárca ugyanakkor nem zárja ki, hogy az eljárások egyes szakaszaiban "olyan elemek merülnek fel, amelyek szükségessé teszik az ágazatikülönadó-törvény korrekcióját" - áll a tárcának az MTI birtokába került háttéranyagában. A tájékoztatót, amelyet a minisztérium az Országgyűlés Számvevőszéki és Költségvetési Bizottságának állított össze, a testület hétfői ülésén tudomásul vette.
A minisztérium háttéranyaga szerint az esetleges módosítási szabályokat úgy kell bevezetni, hogy az a tervezett bevételi célokat ne érintse. Az egyes ágazatokat terhelő különadók uniós joggal való összeegyeztethetősége miatt három eljárás indult. A telekommunikációs szektort érintő vizsgálatban a bizottság az úgynevezett pilot eljárást már lezárta, a magyar kormány álláspontját nem fogadta el. Döntés még nem született arról, hogy indul-e Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárás az uniós szabályok megszegése miatt.
A tavaly október 22-én indult eljárásban az Európai Bizottság egyebek között azt állapította meg, hogy a különadó bevezetése előtt egyeztetni kellett volna az adózóként érdekelt telekommunikációs szolgáltatókkal. Enélkül ugyanis érvényesen ilyen jellegű - a távközlési szektort terhelő - közteher nem működtethető. A magyar kormány szerint ugyanakkor a bizottság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a telekommunikációs szektor szolgáltatóira kivetett anyagi teher a távközlési irányelv hatálya alá tartozó igazgatási szolgáltatási díj lenne.
Ezzel szemben a magyar álláspont szerint a különadó, amely a gazdaság több szektorát is érinti, közvetlen jellegű adó, amely uniós szabályozásának szerződéses alapja eltér az irányelvétől. A közvetlen adókra ugyanis nem vonatkozik közösségi norma - olvasható a minisztérium háttéranyagában. A magyar kormány meglátása szerint, ha az ágazati különadó sértené a hivatkozott irányelvet, akkor abból az következne, hogy a távközlési ágazatot semmilyen közteher nem terhelhetné. Erre vonatkozó részletes álláspontját a kormány az esetlegesen meginduló kötelezettségszegési eljárás egyes fázisaiban fejti majd ki - áll a dokumentumban.
2010. december 2-án kelt levelében a bizottság verseny-főigazgatósága egy hozzá beérkezett panaszt juttatott el a magyar kormányhoz. Ebben a panaszos sérelmezi az ágazati különadó kiskereskedelmi tevékenységet érintő rendelkezéseit, mivel azt diszkriminatívnak tartja. A panaszos szerint a külföldi tulajdonban álló integrált kereskedelmi áruházláncoknak a magyar tulajdonban álló franchise rendszer keretein belül működő adóalanyokhoz képest magasabb adófizetési kötelezettsége áll elő.
A magyar kormány álláspontja szerint azonban a szabályozás az uniós joggal teljes mértékben összeegyeztethető, nem diszkriminatív, tekintve, hogy az adóalanyok között honosságuk, illetve szerkezeti felépítésük szerint nem tesz különbséget. A különbség mindössze az, hogy a magasabb árbevételű adóalanynak progresszívebb módon több az adója. Ez azonban azzal igazolható, hogy a nagyobb árbevétel nagyobb piaci befolyásra, alacsonyabb fajlagos költségekre, magasabb jövedelmezőségre, ekként sokkal erőteljesebb adóteher-viselési képességre utal - írja az NGM.
A magyar álláspontot kifejtő válaszlevelet a magyar kormány 2011. január 31-én megküldte a bizottság verseny-főigazgatósága számára. Erre a bizottság még nem reagált hivatalosan.
A harmadik eljárás az Európai Bizottság adó-főigazgatósága megkeresésére indult. A bizottság az ügyet feltehetőleg a verseny-főigazgatóság által már megküldött, előző pontban említett panasz alapján indította meg. Levelében a bizottság konkrét kérdéseket tett fel az ágazati különadó bevezetésének körülményeiről. A válasz kidolgozása jelenleg folyamatban van, Magyarország 2011. március 17-éig köteles álláspontjáról tájékoztatni a bizottságot. A tárca álláspontja szerint a megkeresésben említett diszkriminációs "vádak" az előző pontban említettekhez hasonlóan ez esetben is jól cáfolhatók - áll a minisztérium háttéranyagában.
Az [origo]-t kiadó Origo Zrt. tulajdonosa a Magyar Telekom.