"Valami félreértésről lehet szó. Mást nem mondhatok, mert bármit mondok, azt felhasználják ellenem" - mondta a New York Times megkeresésére a nyáron már a 71. életévét betöltő Nobel-békedíjas bankár és közgazdász-professzor, Muhammad Yunus, akinek a vezető tisztségviselőkre vonatkozó bangladesi törvények szerint már öt éve nyugdíjba kellett volna vonulnia az általa alapított, a mikrohitelezés úttörőjének számító bangladesi Grameen bank éléről. (A [origo] szegények bankárával készített interjúját itt olvashatja el.)
Nehéz időket él az eddig csak ünnepléshez szokott Muhammad Yunus: múlt év végén nem csak az általa alapított Grameen Bank teljes átvizsgálását kezdeményezte a bangladesi kormány, amiért adócsalás és sikkasztás gyanújába keveredett a pénzintézet egy 1996-os pénzügyi tranzakció miatt, hanem joghurthamisítással is megvádolták. Sőt, januárban még becsületsértés miatt is bíróság elé kellett állnia, amit még 2007-ben indított ellene egy helyi politikus, mert Yunus korruptnak nevezte a bangladesi politikai elitet.
A 2007-ben rövid időre még pártot is létrehozó Yunusban régóta politikai ellenfelet látó bangladesi kormány pedig lemondásra szólította fel februárban a világszerte köztiszteletben tartott bankárt a Grameen vezérigazgatói posztjáról a bank ellen folyó vizsgálat miatt. Többek között a New York Times, a Financial Times cikkeiből is az derül ki, hogy a szóban forgó ügyek egy összehangolt politikai lejáratókampány részei lehetnek. Mindeközben pedig nemzetközi szakértők kérdőjelezik meg a mikrohitelezés sikerességét és a tevékenységet folytató pénzügyi intézmények etikusságát.
Yunus belevetette magát a politikába
Január végén azért nem lehetett jelen a politikai és gazdasági döntéshozók, illetve celebek Világgazdasági Fórumnak nevezett gigamegbeszélésén az általában minden globális összejövetelen ünnepelt bankár, mert éppen egy bírósági tárgyalásra kellett mennie, mivel a vitaminokkal dúsított joghurtokat gyártó, a Danone-nal közösen létrehozott cégét azzal vádolták meg, hogy a joghurtok valójában nem is tartalmaznak vitaminokat, sőt, még károsak is az egészségre.
Néhány héttel korábban pedig Banglades egyik kisvárosában kellett a professzornak meglátogatnia a bíróságot , mert egy helyi politikus becsületsértésért perelte be még 2007-ben, amikor a Nobel-díjas közgazdászprofesszor megalapította a Nagorik Shakti (Citizen Power) vagyis az Állampolgárok Ereje nevű pártot.
A magát egészen 2007-ig a bangladesi kisszerű politikai élettől távol tartó Yunus, támogatói buzdítására ekkor úgy döntött, hogy egy, a hadsereg által támogatott átmeneti kormány idején, mégis óvatosan belavírozza magát a politikai életbe. Politikai riválisai azonban nem nézték jó szemmel a teljes politikai elitet korrupcióval vádoló Nobel-békedíjas kioktatását, aki egy beszédében azt mondta, hogy " a bangladesi politikusok a hatalmukat kizárólag pénzcsinálásra használják, és nincsenek semmiféle ideáik." A bangladesi kisvárosi bíróság végül úgy döntött, hogy Yunus szabadon távozhatott, és még a következő meghallgatáson való megjelenés alól is felmentették óvadék ellenében.
Filmes affér
Múlt héten pedig a bangladesi kormány pénzügyminisztere szólította fel a bankárt, hogy távozzon a Grameen vezérigazgatói posztjáról nem csak azért, mert a bangladesi törvények szerint a vezető tisztségviselők maximum 65 éves korukig dolgozhatnak, hanem azért is, mert decemberben átfogó vizsgálatot indított a kormány a bank ellen egy norvég csatorna által december 1-én vetített dokumentumfilm miatt.
A film szerint 1996-ban a Grameen több mint 100 millió dollár, norvég adományozóktól származó pénzt utalt át jogtalanul a Grameen Kalyan nevű testvérvállalkozásának. Három napra rá a norvég kormány azonban rögtön cáfolt: Erik Solheim norvég környezetvédelmi és fejlesztési miniszter úgy fogalmazott a norvég külügyminisztérium által kiadott közleményben, hogy "semmi jel nem utal arra, hogy a norvég pénzadományt helytelen célra használták volna, vagy, hogy a Grameen Bank bármilyen korrupt ügyletben vett volna részt, vagy elsikkasztotta volna a pénzt."
Muhammad Yunus Muhammad Yunus bangladesi bankár a mikrohitelezés koncepciójának a kidolgozója. 1976-ban kezdett bele a Grameen-projektbe, hogy felmérje, milyen módon lehetne hitel nyújtani a legszegényebeknek, akik hitelképtelenek, mert fedezet hiányában nem állnak velük szóba a bankok. 1983-ban aztán ebből a kísérleti projektből nőtt ki a mikrohiteleket nyújtó Grameen Bank, ami Muhammad Yunussszal együtt megkapta a Nobel-békedíjat 2006-ban. |
A miniszter ennek ellenére ugyanakkor elismerte, hogy a Grameen azzal, hogy a testvérszervezetének utalta át a norvég külügyminisztériumhoz tartozó, Norad nevű adományozó szervezet által juttatott pénzt, megszegte a két szervezet között létrejött szerződést, de az ügyet letisztázták két évvel később, 1998-ban, amikor a Kalyan visszautalta a pénzt a Grameennak.
Mindez aztán jó ürügyet szolgáltatott a Grameen Bank vezetőségét már az első miniszterelnöksége - 1996 és 2001 között - lecserélni kívánó, jelenlegi bangladesi miniszterlenöknek, Sheikh Hasina Wazednek - aki egykor szintén a mikrohitelezés támogatója volt -, hogy kirohanást intézzen Yunus, és az egész finanszírozási forma ellen, azt állítva, hogy a mikrohitelező intézmények a "szegények vérét szívják", a Grameen pedig adóelkerülés miatt utalta át a pénzt több mint egy évtizede a testvérszervezetének. Ezután a miniszterelnök azonnal, még decemberben vizsgálatot rendelt el a bangladesi kormány által 25 százalékban tulajdonolt Grameen Bank ellen.
Egy, a New York Timesnak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő bangladesi kormánytisztviselő szerint miután a Hasina Wazed fő riválisának számító Bangladesi Nemzeti Párt teljesen meggyengült 2006-ban, és kikerült a miniszterelnök pártjára valós veszélyt jelentő politikai erők közül, ezután Yunusban látta a legfőbb riválisát, akinek ráadásul most vissza is vághat, amiért lekorruptozta a teljes bangladesi politikai elitet.
Azt, hogy a bangladesi kormány szeretne minél előbb megszabadulni Yunustól az is jól mutatja, hogy még mielőtt felszólították volna, hogy távozzon az általa alapított bank vezérigazgatói posztjáról, kinevezték Muzammel Huqot a bank elnökségi testületének élére. Yunus egykori helyettese úgy vélekedik a főnökéről, mint "egy jó ember, kis szívvel, aki senki másban nem bízik, csak magában". Yunus egyébként már korábban felajánlotta, hogy nyugdíjba vonul a vezérigazgatói pozícióból, ha utána az elnökség vezetőjeként felügyelhetné a bank munkáját. A hetvenöt százalékban a hitelfelvevők tulajdonában lévő Grameen elnöki testületében javarészt iskolázatlan nők ülnek, akik nem látják át a cég működését. A bangladesi kormány - amely a bank elnökségének két tagját és magát az elnököt választja - azonban ezt akkor visszautasította.
Kérdésessé válhat a bank sorsa
Mi lesz a bankkal, ha Yunus, már csak a kora miatt is hamarosan visszavonul. A 8,3 millió hitelessel rendelkező Grameen Bank eddig 10 milliárd dollárra rúgó kölcsönt helyezett ki megalapítása óta, és Banglades társadalmi és gazdasági szövetének elválaszthatatlan részét képezi. A mikrofinanszírozással foglalkozó közgazdászok leginkább attól tartanak, hogy ha a kormány átveszi a teljes irányítást a Grameen felett, akkor az a politikai pénzosztás terepe lesz. A bankár hivatalos oldalán meg is jelent egy írás, amely szerint a bangladesi kormány szeretné visszaállítani azt a '80-as évekbeli helyzetet, amikor még a kormány 60 százalékos tulajdonában volt a Grameen, és csak 40 százalékban voltak részvényesek maguk a hitelfelvevők.
Az eddig szóba jöhető, szintén a banknál dolgozó vezető tisztségviselők egy idő után, általában rossz szájízzel távoztak, és jelenleg sincs a láthatáron potenciális utód. Pedig egy határozott, etikus vezetőre mindenképpen szüksége lenne a pénzintézetnek olyan időkben, amikor nem csak a politikai ellenfelek, hanem kutatók által is egyre inkább megkérdőjeleződik a mikrohitelezés hatékonysága és etikussága. Mahbubul Mokaddem Akash, a Dhakkai egyetem közgazdász-professzora szerint az a probléma, hogy hiába megkérdőjelezhetetlen Yunus tisztessége, ha maga a bank nem működik átláthatóan. Éppen ezért, ha Yunus végleg távozik a banktól, olyan vezetésre van szükség, amelyik képes átláthatóvá tenni a működést az erkölcsi feddhetetlenség érdekében.
A Wall Street Journal már 2001-ben azt írta, hogy a Grameen által kihelyezet hitelek több mint egyötödét elmaradva törlesztették, a cég egyéb mutatói is némileg kozmetikázottak, de mivel a világon minden mikrofinanszírozást nyújtó szervezet hírneve a szimbolikus jelentőségű Grameen Bankon múlik, ezért nem piszkálják a szervezetet.
Grameen Bank 1983-as megalakulása óta 10,12 milliárd dollár hitelt helyezett ki a bank, több mint 8 millió hitelfelvevője van. A jelenlegi kintlévőségei 900 millió dollárra rúgnak. Yunus szerint a hitelek visszafizetési aránya 98 százalékos, a kritizálók szerint azonban ez az adat kozmetikázott. A világon több mint negyven országban létezik már hasonló projekt, és még a Világbank is finanszíroz ilyen kezdeményezéseket. A Grameen eleinte kizárólag adományozókból finanszírozta magát, a tőkét a donorok nagyon alacsony kamattal adták. A '90-es évek közepétől a tőkéje legnagyobb részét már a bangladesi jegybank biztosítja. A közelmúltban azonban kötvénykibocsátásba kezdett a bank, a kötvényekre állami garanciát vállal a bangladesi kormány, és a hozamuk meghaladja a jegybanki alapkamatot. Bangladesben a Grameen Banknak több mint 4 millió, mikrohitelt felvevő ügyfele van. A bank ügyfeleinek 97 százaléka nő. A hitelfelvevők - akiknek nem kell fedezetet nyújtaniuk a hitelfelvételhez - ötfős csoportokat alkotnak, és aztán nyolc, ötfős csoport működik együtt. Ezek hetente összegyűlnek megbeszélni, ki hogy halad a vállalkozásával, vagyis minden tevékenységük teljesen nyilvános, és így tulajdonképpen a nyilvánosság teremti meg a fedezetet a hitelfelvevőnek, mert ha a csoportból nem törleszt valaki, akkor a csoport nem kap több hitelt. |
"Amikor Yunus elkezdte a mikrohitelezést Bangladesben, a '70-es évek közepén, a lakosok 80 százaléka élt létminimum alatt. Ma ez az arány 38 százalék. Ha ilyen szempontból nézzük a bangladesi mikrohitelezést, akkor igenis sikeres volt" - nyilatkozta a New York Timesnak Mirza Azizul Islam, egy korábbi pénzügyminisztériumi tanácsadó.
A Grameen Bankot általában nem szokták egy kalap alá venni az elmúlt két évtizedben elszaporodott, kizárólag magántulajdonban lévő mikrohitelezést nyújtó pénzügyi vállalkozásokkal, utóbbiak ellen gyakran azt a vádat hozzák fel, hogy túl magas - 20 és 50 százalék közötti - kamatra adnak hitelt, túl agresszíven kínálják a mikrohiteleiket és túl agresszíven is hajtják be. Vagyis hogy a kliensek életkörülményeinek az átalakítása helyett - amiért a Grameen eredetileg létrejött - magának a pénzintézeteknek a növekedésére fókuszálnak. Ilyenek például, a Yunus által is csak hitelező cápáknak becézett, már a tőzsdén is jegyzett mexikói Compartamos Bank, vagy a legnagyobb indiai mikrohitelező pénzintézet, az SKS Microfinance.
Egyre több a külföldi partner
Ugyanakkor tény, hogy az elüzletiesedett mikrohitelezést élesen kritizáló Yunus bankja az elmúlt években nem is egy, Bangladesben terjeszkedni kívánó nemzetközi nagyvállalattal hozott létre vegyesvállalkozást: közös céget alapított a Grameen nem csak a norvég Telenorral, hanem a francia Danone-nal - vele közös vállalkozásban gyártják a vitaminnal dúsított joghurtokat - és az Uniqlo-márka tulajdonosával, a japán ruházati vállalattal, a Fast Retailinggel is.
"Nagyon aggasztóak a Yunus professzor és a Grameen Bank elleni folyamatos politikai támadások" - mondta Mary Robinson, Írország egykori első női miniszterelnöke, az ENSZ korábbi emberi jogi főbiztosa, aki tagja a pár hete alapított, a mikrohitelezés és a Grameen Bank tevékenységét népszerűsítő, ismert közéleti személyiségekből és művészekből álló Grameen Barátai elnevezésű önkéntes csoportnak.
A csoport támogatója például a Világbank egykori elnöke, James Wolfensohn; az indiai legfelsőbb bíróság egykori vezetője, és Yeardley Smith amerikai színésznő is. Robinson védelmébe vette a Grameen Bankot a mostanában mikrohitelre szakosodott pénzügyi intézményeket ért támadások apropóján is, mivel szerinte az egy "fennartható modellt követ, és a kamatpolitikája is ésszerű és átlátható."
"Mindennél fontosabb, hogy megvédjük az olyan példaképek integritását, mint Yunus professzor és a Grameen Bank függetlenségét a politikailag motivált és téves információkon alapuló támadásoktól." - vallja Robinson.
Mikrohitelezés A mikrohitelezés keretében olyan, mélyszegénységben élőknek nyújtják a hitelt, akikkel a hagyományos bankok nem állnának szóba, mert nincs a kölcsönhöz semmiféle fedezetük. Célja, hogy ezek az emberek, akik még a napi élelmiszeradagjukat sem képesek fedezni, a saját vállalkozásuk beindításával önfoglalkoztatóvá váljanak, és kitörjenek a szegénységből. A globális mikrohitelezési tevékenység 80 százaléka Ázsiában történik, nagyjából 10 százaléka Afrikában, és 10 százaléka Dél-Amerikában. Az [origo] azon kérdésére, hogy melyik országban a legsikeresebb a mikrohitelezés, Muhammad Yunus elmondta, hogy Bangladeshben, és egyes dél-amerikai országokban. A CIA World Factbook szerint Bangladesh a világ egyik legszegényebb országa. A felsorolt 194-es listán, a 161-ik. |