Az 1995-ben privatizált áramszolgáltatók kényelmes helyzetben vannak, hiszen annak idején olyan szerződést kötött velük az állam, amely jóformán nullára csökkenti a működési kockázataikat - mondta Márha Imre, a Magyar Villamos Művek egykori vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek, akit hétfőn neveztek ki az Elmib vezetőjének.
Márhta Imre szerint ez indokolhatatlan helyzetet rögzített az árképzésben. "A lakossági ellátásban minden tarifaelemet az állam határoz meg, költségalapon, amit minden évben felülvizsgál a Magyar Energia Hivatal" - magyarázza a szakember. Ez szerinte torz árazást eredményez, mert ami 2000-ben elismerhető költség volt, ma már nem biztos, hogy az, vagy nem annyiba kerül.
Szerinte új alapokon, nullbázisú költség-felülvizsgálatot kellene tartani, mert így az áramszolgáltatókat komoly költségcsökkentésre lehetne kényszeríteni. Úgy véli, hogy új működési és költségstrukturát kellene felépíteni, és megnézni, hogy szükség van-e minden olyan szolgáltatásra, melyekért fizetünk. "Költségágon nagyon komoly pénzek hagyják el Magyarországot" - fogalmazott Mártha, aki úgy számol, hogy a nullbázisos felülvizsgálattal kilowattonként 1-1,5 forinttal lenne csökkenthető az áram ára. Ez nemzetgazdasági szinten több tízmiliárd forintot jelentene - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy erre a problémára a Magyar Villamos Művek vezérigazgatójaként is felhívta a figyelmet. Elmondása szerint "az rendben van, hogy reguláljuk az ármaszolgáltatók profitját, és különadót vetünk ki az eredményükre", de a kutya ott van elásva, ahogy eljutnak ehhez a profithoz - mondta Mártha István a Magyar Nemzetnek.