A 2010-2011-es magyar reformterveket és a 2003-2004-es szlovák intézkedéseket hasonlította össze tanulmányában az Intézet a Demokratikus Alternatívért (Idea). Az Idea szerint különbség az, hogy Szlovákiában nem az államadósság elleni harc ihlette a reformokat, mert ez a kényszer ott nem állt fenn.
Az intézet a strukturális reformok hasonló területeinek összehasonlítása - mint a szociális ellátások, az adóváltoztatások vagy a munkaügyi kapcsolatok törvényi szabályozása - során számos kapcsolódási pontot talált azok tartalmi elemeit, az előzményeket és a körülményeket illetően. "A magyar kormány több általa kulcsfontosságúnak vélt szlovák lépést azért másolhat le, mert azok érdemben járulhatnak hozzá a versenyképesség javításához és a gazdaság dinamizálásához" - fogalmaz elemzésében az Idea.
A tanulmány szerint mindezt a magyar kormány egy újszerű, a gyakorlatban eddig ismeretlen gazdaságpolitikai irány részeként teszi, amelyet inkább tudatosan választ, mintsem a piacok nyomására.
Az elemzés foglalkozik a munkanélküli-ellátással, és párhuzamként megállapítja, hogy az mindkét helyen csökkent: most Magyarországon a jogosultsági időszakot kilenc hónapról háromra, korábban Szlovákiában kilencről hatra hónapra módosították. A személyi jövedelemadózást összehasonlítva megemlítik, hogy Szlovákiában is egykulcsos rendszert vezettek be, 16 százalékosat a korábbi 17 és 32 százalék helyett. Hasonlóan lépett Magyarország is 2010-ben.
Különbség, hogy míg Szlovákiában csökkent a gyermekek után járó adókedvezmény mértéke, addig Magyarországon most vezették be azt. A társasági adó alapját mindkét országban csökkentették. A tanulmányt részletesen itt olvashatja.