Riasztást adott ki márciusban az Európai Unió élelmiszer-biztonsági információs rendszere, mert Németországban egy magyar cég termékeiben az egészségügyi határértéket meghaladó, a fuzárium gomba termelte méreganyagot találak. A terméket itthon is forgalmazták, ám a gyártónál csak napokkal az uniós riasztás után jelentek meg a magyar ellenőrök - írja a Figyelő című hetilap a legfrissebb számában.
A hetilap azt írja, hogy munkatársai több olyan élelmiszert is találtak a kereskedelmi forgalomban, amelyekben a méreganyag meghaladta az egészségügyi határértéket (a vizsgálatokat az írás szerint független laboratóriumokban végezték el). Ezek szerint a boltokban véletlenszerűen kiválasztott, nyolcféle búzaliszt közül az egyik az F2 toxinból (zearalenon) a megengedett határérték több mint négyszeresét tartalmazta.
Két tótkomlósi termékben pedig DON toxinból mértek határérték feletti szennyeződést. Az utóbbi toxinból az ugyancsak véletlenszerűen kiválasztott 10 péksütemény közül a felnőttekre az egyik hipermarketben vásárolt stangli, míg a kisgyermekekre további három termék - egy hipermarketben beszerzett péksütemény , illetve egy pékség két készítménye - bizonyult veszélyesnek.
A búzákban és más szemes terményekben országszerte toxinszennyezést okozó tavalyi fuzáriumfertőzés mértéke a felhasználók és a laboratóriumi szakemberek szerint valószínűleg rekordnak minősül. Hivatalos adatok nincsenek, a valós helyzetre így a vizsgálólaboratóriumok és az egészségügyi határérték betartását önkéntesen ellenőrző malmok adatai alapján lehet következtetni - írja a lap. Eszerint a tavalyi búzatermésnek átlagosan legalább a 17 százaléka, de térségenként akár az 50 százaléka is fuzáriummal fertőzött lehetett.