Görögországot segítő újabb pénzügyi támogatásról készül döntést hozni az euróövezeti országok csoportja - jelentette be a csoport pénzügyminisztereinek tanácsát (Eurogroup) elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, miután pénteken hivatalában fogadta Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnököt.
"Arra számítok, hogy az Eurogroup további pénzügyi támogatást fogad el Görögország számára, szigorú feltételekhez kötve" - fogalmazott Juncker a megbeszélés utáni nyilatkozatában. Elmondta, hogy a tervek szerint az újabb támogatási programban önkéntes alapon a magánbankok is részt vehetnek. Megerősítette Juncker azt is, hogy Görögország megkapja a jelenleg futó támogatási program következő, 12 milliárd eurós részletét.
Ezt helyezte kilátásba az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Brüsszelben péntek este kiadott közleménye is. Jelezték viszont, hogy uniós részről és az IMF vezetésének is még jóvá kell hagynia a terveket, így az összesen 110 milliárd eurós támogatás említett részlete várhatóan július elején lesz ténylegesen lehívható.
A megállapodást még Athénban is jóvá kell hagyni
A luxemburgi tárgyalással egy időben a görög pénzügyminisztérium is azt közölte, hogy az EU-val, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Központi Bankkal (EKB) folytatott tárgyalások "pozitívan" zárultak. A görög tárca azt is jelezte, hogy a megállapodást még Athénban is jóvá kell hagyni felsőbb szinteken, azaz a kormányban és a parlamentben is.
A görög kormány a múlt hónapban 6,4 milliárd eurós megszorító programot körvonalazott az idei évre, további 22 milliárdos megtakarítást helyezett kilátásba 2015-ig, továbbá ígéretet tett arra, hogy 50 milliárdot állami ingatlanok eladásából és állami vállalatok privatizációjából teremt elő.
Pénteken reggel tüntetők zárták el Athénban a pénzügyminisztérium épületének bejáratát, amelyre általános sztrájkra felszólító plakátot tűztek ki. A nagyjából kétszáz, a kommunista párt által támogatott PAME unióhoz tartozó tiltakozó hajnalban zárta el a bejáratot.
A tüntetések az után kezdődtek, hogy Görögországba szakértők érkeztek az Európai Uniótól, az Európai Központi Banktól és a Nemzetközi Valutaalaptól, akik a görög gazdasági reformokról és az újabb megszorító csomagról egyeztetnek a helyi vezetőkkel.