Hatalmas veszteségek a tőzsdéken az adósságválság miatt

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok leminősítése, az amerikai és az eurózónabeli adósságválság miatt alakult ki pesszimizmus hétfőn a világ pénzpiacain. A legfontosabb európai tőzsdeindexek jókora mínuszt voltak kénytelenek elkönyvelni, a magyar mutató is jelentős gyengüléssel zárt. A borúlátó hangulatban a nap elején még gyengülő frank a nap második felében rákapcsolt, ennek eredményeként a forinttal szemben új csúcsot ért el.
Vágólapra másolva!

Miután szombat hajnalban a Standard & Poor's hitelminősítő a legjobb, AAA fokozatról AA+-ra módosította az Egyesült Államok besorolását, világ legfontosabb tőzsdéin jelentősen estek az árfolyamok. (A hétfői eseményekről szóló híreinket itt olvashatja el.)

Ázsia után pánikhangulat és az eladási hullám alakult ki Európában is, de az Európai Központi Bank ígérete, hogy olasz és spanyol államkötvényeket vásárol, megnyugtatta a piacokat, igaz, csak átmenetileg. Ciaran O'Hagan, a Société Générale francia nagybank elemzője szerint az Európai Központi Bank (EKB) és az eurózóna tagországok nemzeti bankjai hétfőn 10 milliárd eurót meghaladó összegben vásároltak spanyol és olasz államkötvényeket. A szakértő szerint folytatni kell a vásárlásokat, annak érdekében, hogy megnyugodjanak a piacok.

Új csúcsot ért el a frank

Az EKB lépése nem hozott megnyugvást, ezt jól mutatta, hogy az amerikai tőzsdeindexek a nyitás után lejtőre kerültek és egyre mélyebbre süllyedtek a kereskedés során. Jeffrey Saut, a 275 milliárd dollárt kezelő Raymond James & Associates befektetési igazgatója a Bloombergnek telefonon adott interjújában azt mondta, "eladási pánik" van a piacokon. A világ legfontosabb részvénypiacait érintő eladási hullám miatt a frankfurti tőzsde irányadó mutatója ötszázalékos veszteséggel zárt, a londoni index 3,4, a párizsi mutató pedig 4,7 százalékkal gyengült. Budapesten sem volt jobb a helyzet, a BUX ugyanis több mint 3 százalékkal értékelődött le. Az amerikai mutatók magyar idő szeirnt este fél tízkor jelentős, 4,3-5,5 százalékos mínuszban voltak.

A kockázatkerülés miatt a devizapiacon a svájci frank erősödött. Bár hétfőn kora délelőtt a frank öt forintot veszített értékéből, később az amerikai tőzsdék nyitása után egyre rosszabb lett a befektetői hangulat a piacokon, ennek eredményeként újból meglódult az árfolyama. Kora este a forinttal szemben 258-as szint felett új csúcsot ért fel. A svájci kormány hétfői rendkívüli ülése után közölte, fenntartja eddigi devizapolitikáját, és továbbra is a közép- és hosszú távú növekedés elősegítésére törekszik, de vizsgálja az esetleges további intézkedések szükségességét. "Ezeket a megfelelő pillanatban kell megtenni, és közép- és hosszú távon érvényesülő hozadékkal kell bírniuk, nem csak rövid távú hatással" - áll a svájci kormány közleményében.

Előzmények

A zuhanás a múlt csütörtökön kezdődött, és a piaci elemzések többsége a globális gazdasági kilátások bizonytalanságával indokolta az évek óta nem látott mértékű eladási hullámot. A mintegy hatezer globális részvényt magában foglaló tőzsdeindexben, az MSCI World Indexben szereplő vállalatok piaci tőkeértéke a múlt héten 2,5 ezer milliárd dollárral csökkent.

A befektetők legnagyobb félelme az, hogy az Egyesült Államok gazdasága tovább lassul, és esetleg újabb recesszióba süllyed, ami károkat okozna a teljes világgazdaságban. Komoly aggodalmak övezik az eurózóna gazdaságát is, miután felmerült, hogy olyan nagy országok pénzügyeivel is gondok vannak, mint Olaszország és Spanyolország. Hétfőn a Reuters azt írta, az amerikai leminősítés után Franciaország lehet a következő állam, amely elveszíti AAA besorolását. A svájci UBS bank stratégái szerint "a piacok stabilizálása kulcsfontosságú a recesszió visszatérésének elkerüléséhez".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!