Leminősítette az Egyesült Államokat az S&P

Vágólapra másolva!
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal rontotta az Egyesült Államok adósbesorolását az amerikai költségvetési hiány miatt. Az új besorolásra negatív kilátás érvényes, vagyis a következő 12-18 hónapban újabb leminősítés várható.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok először veszítette el a lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását a Standard & Poor's (S&P) nemzetközi hitelminősítőnél, amely egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának hosszú távú adósosztályzatát. Az S&P a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként rontotta le az amerikai adósbesorolást. Az S&P a növekvő amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt minősítette le az Egyesült Államokat. A hitelminősítő pénteki közleménye szerint az új besorolásra negatív kilátás van érvényben, vagyis a következő 12-18 hónapban újabb leminősítés lehetséges.

Már nem az amerikai a legbiztonságosabb kötvény

A leminősítés miatt a korábban a világ legbiztonságosabb befektetési eszközének tekintett amerikai kincstárjegyek adósosztályzata rosszabb lett, mint például a brit, német, francia vagy kanadai kormánykötvényeké. Emiatt drágulhat az amerikai adósságszolgálat finanszírozása.

Az S&P közleményében hangsúlyozta, az amerikai kormány és a törvényhozás által elfogadott költségvetési konszolidáció elmarad attól a mértéktől, amelyre a ház megítélése szerint szükség lenne az amerikai adósság középtávú konszolidációjához.

John Chambers, az S&P értékelő bizottságának vezetője a CNN amerikai hírtévének nyilatkozva úgy vélte, az Egyesült Államok elkerülhette volna a leminősítést, ha korábban emeli meg az adósságplafont.

Washington szerint elszámolta magát az S&P

A washingtoni pénzügyminisztérium szerint a hitelminősítő költségvetési becsléseiben kétezer milliárd dollárral elszámolta magát - írja internetes oldalán a BBC brit közszolgálati médium. Az ügyet ismerő tisztségviselők szerint az S&P túl nagy jelentőséget tulajdonít az adósságplafon megemelését megelőző politikai vitáknak, a minisztérium pedig jelezte a számítási hibát, amely - mint a források fogalmaztak - "kérdéseket vet fel az S&P hitelességével kapcsolatban".

Az amerikai jegybank, a Fed és más bankfelügyeleti szervek hangsúlyozták, hogy az S&P lépése nem változtat az amerikai kincstárjegyek vagy a szövetségi kormány garanciájával kibocsátott egyéb értékpapírok kockázatának mérlegelésére vonatkozó szabályokon.

A washingtoni kongresszus kedden döntött az adósságplafon 900 milliárd dolláros megemeléséről, és elkötelezte magát további 1200-1500 milliárd dolláros emelés mellett az év végéig, alig néhány órával annak veszélye előtt, hogy az amerikai kormány fizetésképtelenné váljon. Ezzel párhuzamosan egyezség született egy 10 évre szóló, mintegy ezermilliárd dolláros deficitcsökkentési tervről, amelyet egy további, még jelentősebb megszorítás követ majd.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő a kongresszusi döntés után, szerda hajnalban megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, a Moody's módszertana szerinti "Aaa" kormánykötvény-besorolását. Előzőleg a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő is gyakorlatilag levette a napirendről az amerikai adósosztályzat rövid időn belüli visszaminősítését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!