Az Európai Unió kormányai arra kérték fel az európai banki stresszvizsgálatokat végrehajtó Európai Bankhatóságot (EBA), hogy vizsgálja felül nyári tesztjeinek eredményeit, hogy azok jobban tükrözzék a romló gazdasági kilátásokat - mondta egy közelebbről meg nem nevezett európai uniós forrás a Dow Jones üzleti hírügynökségnek pénteken.
A forrás szerint a gazdasági és pénzügyminiszterek keddi ülésén már szó volt az újabb tesztekről, és a kormányzatok képviselői egy csütörtöki szakmai értekezletet követően kérték fel az EBA-t a feladatra. A szervezetnek az euróövezeti vezetők október 17-i üléséig kellene végrehajtani a szigorított vizsgálatokat.
A hírügynökség értesülése szerint az EBA nemcsak a romló gazdasági körülményekhez igazítja majd a tesztet, hanem felülvizsgálja a teljesítéshez szükséges minimum tőkemegfelelési rátát is, továbbá megvizsgálja annak szükségességét, hogy egy teljes államcsődöt tartalmazó forgatókönyvről is készüljön jelentés.
Az idei stresszteszteken az EBA azt modellezte, hogy a bankok képesek volnának-e gazdasági visszaesés idején két éven keresztül 5 százalék felett tartani az úgynevezett elsődleges alapvető tőkéjüket. Az eredmények alapján a 90 vizsgált bankból nyolc elbukott. Az egyes bankok tájékoztatásai alapján öt spanyol, két görög és egy osztrák bank, a Volksbank bukott meg a stresszteszten. A közzétett eredmények alapján 16 európai pénzintézetnek volt 5-6 százalék közötti alacsony, de elégséges tőkemegfelelési mutatója. Ezek között hét spanyol, két német, két görög és két portugál bank volt.
A nyári vizsgálatot követően számos kritika érte az EBA-t, mivel modelljei nem feltételeztek egy jelentősebb görög államcsődöt, illetve annak esetleges tovagyűrűző hatásait. Így - befektetők szerint - az egy évvel korábbi stresszvizsgálatokhoz hasonlóan túlságosan enyhe volt, kevés valódi információt tartalmazott az EBA jelentése.