Európa jövőjét befolyásoló számháború folyik Görögországban, ahol az athéni kormány minden követ megmozgat annak érdekében, hogy minél több hitelezőjét rávegye a csatlakozásra a kialkudott adósságleírási megállapodáshoz. Ha a próbálkozások elbuknak, jöhet a görög csőd, és jöhetnek az európai adósságválság újabb fejezetei.
A határidő lejárta előtt egy nappal nem tudni, összejön-e elég hitelező, aki önként vállalná a megállapodás szerinti veszteségleírást. A brit Telegraph harminc nagybankot (görög és európai pénzintézeteket) nevesített, amelyek együttesen a görög adósság közel 40 százalékát finanszírozzák, az ír közszolgálati rádió internetes oldala pedig azt írja, hogy ez a harminc bank vállalja is a részvételt. A német kormány beruházási bankja, a KfW Bankengruppe vezérigazgatója pesszimistán úgy nyilatkozott, hogy "mérlegelik annak lehetőségét, ha nem érné el a részvételi arány a 66 százalékot". Ha nem érné el, az Görögország csődjét jelentené.
A Wall Street Journalnek nyilatkozó névtelen forrás várakozása szerint a hitelezők 75 százaléka csatlakozhat önként, ami azonban jócskán elmarad attól a szinttől, amelyet a görög kormány vár. Ezek a számok fontos határköveket jelölnek, de arra egyelőre nincs pontos adat, hogy hol áll a hitelezőgyűjtögetés, a görög kormány ideges reakciói viszont azt mutatják, Athén a nyakán érzi a szorítást.
Fenyegetik a hitelezőket
Az athéni adósságkezelő intézmény szerdán kiadott egy közleményt, amelyben lényegében megfenyegették a magánhitelezőket. Kilátásba helyezték, hogy ha nem csatlakoznak az adósságelengedési paktumhoz, fennáll a nem fizetés lehetősége. A közleményben nem fogalmaznak egyértelműen, ennek oka az lehet, hogy a nem fizetés a csőd beismerése lenne, ezt pedig nem akarják megkockáztatni. A Financial Times egy korábbi IMF-es hivatalnokot kért meg, értelmezze a homályos kijelentést, ő azt mondta: "nincs elkötelezettség a nem fizetésre, de a fenyegetés fennáll."
A csatlakozási határidő csütörtök este, magyar idő szerint 9 óra, ezért az idő szorítja a görög kormányt, amely kijelentette, legalább 90-95 százalékos csatlakozási arányt akar elérni. A minél nagyobb arányért folyó idegőrlő küzdelembe a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) is bekapcsolódott, amely aláírta a megállapodást a kormánnyal. Az IIF azt állította, ha nem sikerül elérni a célt, a rendezetlen görög csőd mintegy 1000 milliárd eurónyi veszteséget okoz a hitelezők körében.
Három kimenetel
A képlet egyszerű, három kimenetel lehetséges: ha a kormány eléri célját, és a hitelezők több mint 90 százaléka önként vállalja a kialkudott veszteséget, akkor Görögország adóssága közel 100 milliárd euróval csökken. Ha ezt a szintet nem éri el a csatlakozók száma, de több lesz, mint az összes hitelező kétharmada, akkor a kormány kényszerrel élhet - ez viszont a gyakorlatban államcsődöt jelentene. Ha a kétharmadot sem éri el, és teljes kudarcba fullad a mentőakció, Görögország nyakán marad az adóssághegy, ami szinte biztosan rendezetlen államcsődhöz vezetne.
A pénzügyi szervezeteket tömörítő IIF és a görög kormány közti megállapodás arról szólt, hogy a hitelezők mekkora részt írjanak le veszteségként a birtokolt állampapírokból. A megegyezés szerint ez az arány több mint 50 százalék, vagyis ha minden görög állampapír-tulajdonos csatlakozna, a magánkézben lévő 206 milliárd euróból 100 milliárd euró tűnhetne el az adósságból. Ezzel az adósságszint 120 százalékra, elvileg kezelhető mértékűre esne.
Kényszeríteni is lehet
A görög kormány a megállapodás szerint jogosult arra, hogy kényszerítse a hitelezőit a veszteség leírására. Ezt a jogot a 206 milliárdos adósságállomány nagy részére kiterjeszthetik, ha a hitelezők legalább kétharmada önként csatlakozik. A görög kormány deklarálta, hogy élni fog ezzel a jogával, de csak akkor, ha a csatlakozás legalább 75 százalékos lesz, egyébként pedig az a célja, hogy a hitelezők legalább 90 százaléka belemenjen a kötvénycserébe.
Ha szükség lesz a kényszerítésre, az azért jelent gondot, mert nem lehet majd önkéntességről és megállapodásról beszélni, így az az államcsőd beismerése lenne. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a görög állam úgy marad fizetőképes, hogy megtagadja a kifizetést egyes hitelezőinek - ez pedig csak játék a szavakkal. (Hogy miért lenne ez az év átverése a befektetők számára, arról itt olvashat bővebben.) A görög állam csődje oda vezethet, hogy az országnak el kell hagynia az eurózónát és egyben az Európai Uniót, ami akár a közösség létét is megkérdőjelezhetné.