Az NGM jelentése szerint az Erzsébet-utalványról az az Európai Bizottság álláspontja, hogy állami monopóliumot jelent - pedig a brüsszeli vélemény még azelőtt született, hogy kiderült volna: a kormány egyes szociális segélyeket is a kártyára utalna.
Az NGM öt forgatókönyvet készített a megszüntetéstől a kártya megvédéséig. Azt "a Bizottság szóbeli tájékoztatása alapján" biztosra veszi, hogy ha a versenykorlátozó szabályozást nem változtatja meg a kormány, az EB megindítja a kötelezettségszegési vagy versenyjogi eljárást - idézi a dokumentumot az Index.
Ha az eljárás elmarasztaló határozattal zárul, akkor a károsult piaci szereplők közvetlen kártérítést kérhetnek, az NGM becslése szerint körülbelül egymilliárd forintot. Ráadásul, ha a bizottság megállapítja, hogy az utalványt kibocsátó üdülési alapítvány tiltott állami támogatást kapott, azt kamatostul vissza kell fizetnie.
A további forgatókönyvek között szerepel a magánvállalkozások bevonása az utalvány forgalmazásába, használatának leszűkítése a közszférára, valamint a megszüntetése, illetve funkciójának (hidegétkezési juttatás) a Szép-kártya negyedik alszámlájaként való működtetése.
Az EB-nek baja van a Szép-kártyával is, mondván, azzal, hogy egyes feltételei kizárják a külföldi vállalatok itteni fióktelepeit és a nem banki hátterű kibocsátókat, a szabályok megsértik a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságát. A cikk szerint az NGM "általánosságban nyitott" a működési forma feltételeinek megváltoztatására.
A plázastop esetében Brüsszel több pontot kifogásol, elsősorban a 300 négyzetméteres felső határt tartva indokolatlanul alacsonynak. A dohánytörvény-javaslatról annyi tudható, hogy az uniós vizsgálat miatt július közepéig biztosan nem lehet elfogadni.