Deloitte: Magyarország a gyengébbik kelet-európai csoportba került

Vágólapra másolva!
Amíg Lengyelországban 213, Csehországban 91 addig Magyarországon mindössze 23 összeolvadás és felvásárlás zajlott le tavaly. Kelet-Európát kétfelé osztja a befektetői közösség és Magyarország a gyengébbik csoport került.
Vágólapra másolva!

A rossz hangulat miatt csökkent a befektetési, felvásárlási étvágy, amit jelez, hogy a közép-európai magántőke hangulat index a tavaly áprilisi 153 pontról októberre 70 pontra esett, s azóta is csekély a javulás - mondta Seres Béla, a Deloitte partnere a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) és a Portfolio.hu által közösen szervezett budapesti konferencián csütörtökön.


Bár a 2008. őszi 48 pontot felülmúlja a közép-európai magántőke hangulat index jelenlegi, 101 pontos értéke, most a válság kirobbanása előtti szinten áll - közölte a Deloitte partnere. Seres Béla azzal magyarázta a helyzetet, hogy a piacot a félelem jellemzi, a vállalat összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) gátolja a hitelszűke is.

Kedvezőtlen képet festett Seres Béla a közép-európai régió és ezen belül Magyarország befektetéseket vonzó kilátásairól is. A közép-európai régió többé nem létezik, az egyik része Észak-Kelet-Európa, amelynek legalsó országa Szlovákia, a másik Dél-Kelet-Európa, amely Magyarországtól Macedóniáig tart - fejtette ki. Az északi régió sokkal vonzóbb a vállalati tranzakciók számára - mutatott rá seres Béla. Különösen Lengyelország, ahol tavaly a közép-európai régió összes tranzakciójának döntő része, összesen 213 történt, miközben Csehországban 91, Magyarországon pedig 26. Ráadásul a magyar tranzakciók száma a 2010-ben regisztrált 40-hez képest is nagyot esett.

A konferenciát megnyitó Bethlen Miklós, a HVCA elnöke elmondta: az elmúlt 20 évben 4 milliárd dollár befektetés történt a kockázati tőke részvételével Magyarországon, s 420 tranzakció valósult meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!