Pici pluszok Ázsiában
A főbb ázsiai börzék többsége 0,1-0,5 százalékos emelkedést ért el ma reggel, a legjobb formában az elmúlt hónapokban rendkívül gyengén teljesítő Shanghai Composite volt, nagyjából 0,6 százalékos pluszt hozott össze. A Nikkei a minimális mínuszával a negatív irányban lógott ki a többi benchmark közül.
Nem lett túl jó a ma reggel közzétett ausztrál havi munkaerőpiaci adat, az elemzők 5 ezer fős emelkedésre számítottak a foglalkoztatottak körében a tényleges szám viszont 8800 fős csökkenést jelzett az előző hónaphoz képest.
Újabb emelkedő nap van a BUX mögött
Zsinórban a negyedik napja halad az északi irányba a BUX index, ráadásul tegnap már a forgalom is megélénkült az augusztus végéhez képest, bár az éves átlag alatti volt még szerdán is az aktivitás. A nyitás utáni első percekben a MOL és az OTP tud a pozitív tartományban mozogni, a többi blue-chip nem mutat elmozdulást. Az elmúlt napokban óriási ralit elérő E-Star csupán 1,7 százalékos emelkedésre képes, elképzelhető, hogy picit megpihen a száguldás közepette.
A MOL háza tájáról is érkeztek hírek, az egyik, hogy jóváhagyta a cseh versenyhivatal a Pap Oil benzinkúthálózatának megvásárlását, amivel 5 százalékosra nő a piaci részesedése a MOL-nak. A másik hír, hogy az INA pályázni szeretne az OMV horvát és bosnyák töltőállomásaira.
Óvatos emelkedés Európában
0,3-0,6 százalékos pluszban tartózkodnak a főbb nyugat-európai tőzsdék, óvatos optimizmus látható a mai ECB ülés előtt. A Nokia a tegnapi 15 százalékos zuhanása után ma mintegy 3 százalékkal csúszott lejjebb.
A kötvénypiacon a kockázatvállalási kedv növekedését lehet felfedezni. A tízéves perifériahozamok csökkennek, míg a biztonságosnak vélt német és francia hozamok növekednek.
Fontos adatok, bejelentések jönnek
Ma tart kamatdöntő ülést az ECB és ma zárul a Bank of England kétnapos tanácskozása. Az utóbbi esetében a 0,5 százalékon álló alapkamat és a 375 milliárd fontos eszközvásárlási program fenntartását várják az elemzők.
Az ECB a Bloomberg által gyűjtött konszenzus szerint 0,5 százalékra csökkentheti ma az irányadó rátát 0,75 százalékról. A Reuters forrásai viszont úgy tudják, nem lesz kamatcsökkentés, mivel a kötvényvásárlásról tanácskoznak a jegybankárok a kamatvágás helyett. Tegnap a piacokon megjelent híresztelések alapján az ECB korlátlan kötvényvásárlást tervez, de a rendszerből más csatornákon kivenné a pénzt, így sterilizálná a műveletet, ami nem járna pénzmennyiség növekedéssel. A tervek szerint maximum hároméves kötvényeket vásárolnának, de nem határoznának meg fix kamatplafont, ahol a beavatkoznának automatikusan. A 14:30-kor kezdődő sajtótájékoztatón jelentheti be Mario Draghi a jegybank terveit.
Az eurózónából érkezik még ma délelőtt egy GDP adat, illetve Amerikából ADP foglalkoztatottsági mutató is.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők a 140 ezer fős bővülésre számítanak az ADP-t illetően az előző havi 163 ezres adat után. A piacok minden bizonnyal szoros figyelemmel követik majd a munkaerőpiac alakulását, hiszen a jövő héten ülésezik a Fed és ők kiemelten szemlélik a foglalkoztatottsági folyamatokat. Az adatok romlása feltehetően élénkítésre serkentheti a Fed-et.