Tovább törlesztene az államnak az AIG

Vágólapra másolva!
A hong kong-i AIA biztosítóban fennálló részesedésének csökkentését követően a befolyó 2 milliárd dolláros összeggel újabb részvénycsomagot vásárolna vissza az államtól az amerikai AIG biztosító. A korábbi 92 százalékos állami befolyás így 50 százalék alá csökkenhet.
Vágólapra másolva!

2 milliárd dollárhoz jutott az AIG biztosító, miután értékesített az AIA csoportban meglévő 18,6 százalékos részesedéséből. A tőzsdei árhoz képest 0,8 százalékos prémiummal adott túl a részvénypaketten az amerikai biztosító, így jelenleg 13,7 százalékos részesedést birtokol az ázsiai cégben. Az ügyhöz közel álló források szerint óriási volt az érdeklődés a részvények iránt, amit a többszörös túljegyzés is mutatott.

Nem is csoda a túljegyzés, mivel a júliusban közzétett negyedéves jelentésében az AIA kedvező számokat tett közzé. A cég a Hang Seng indexbe tartozik, ami tovább növeli a vonzerejét, mivel a hong kong-i indexet leképező befektetési alapoknak is vásárolniuk kell a cég részvényeit. Ráadásul a céget követő elemzők több mint fele vételre ajánlja a papírt. A biztosítókra jellemző beágyazott érték (Embedded Value, EV) alapú árazást tekintve az ázsiai piacon kedvezőnek mondható 1,38-szoros értékeltséggel az AIA némileg olcsóbbnak tekinthető a Hong Kong-ban jegyzett kínai életbiztosítók 1,4-1,5-ös mutatóihoz képest.

Korábban 100 százalékos tulajdonos volt az AIG, de folyamatosan csökkentette részesedését annak érdekében, hogy a befolyó pénzekből visszavásárolja a 2008-as kimentését követően az amerikai államhoz kerülő részvényeit. Legutóbb márciusban adott el részvényeket, majd az ezt követő lock-up időszak ezen a héten járt le, így most nyílt lehetőség a következő pakett eladására. Ezt követően megint 90 napot várni kell, míg újra csökkentheti részesedését az AIG.

Az ügylet előtt 53 százalékos AIG pakett volt még az amerikai államnál, de a jelenleg tervezett 5 milliárd dolláros visszavásárlást követően 49 százalékra fog csökkenni az állami befolyás.

Mint ismeretes, az Egyesült Államok legnagyobb biztosítóját 2008 szeptemberében kellett megmenteni a jelzáloghitel alapú értékpapírok miatt elszenvedett óriási veszteségei miatt. A két részletben végrehajtott, összesen 182 milliárd dolláros mentőcsomag mindmáig az USA történetének legnagyobb szövetségi segítségnyújtása. Az amerikai állam ezzel 92 százalékos részesedést szerzett a biztosítóban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!