Makroadat szempontból talán egy kicsit kevésbé mozgalmas hétnek nézünk elébe, mint múlt héten, de így is akad szép számmal mire figyelni. Európában ismét a görögök körül kialakult problémák borzolják a kedélyeket, míg Amerikában hálaadásra készülnek az emberek, így a forgalom is nyugodtabb lehet. A magyar piacon a közepes kapitalizációjú cégeké a porond, az FHB, a Pannergy és a CIG Pannónia jelent a héten.
Európa szeme a görögökön
Az eurózóna pénzügyminisztereinek keddi ülésén a fő témát a görögök költségvetési terveinek jóváhagyása szolgáltatja. Egy hete már megállapodtak róla, hogy a görögöknek további pénzeket biztosítanak, és még két évvel, 2016-ig kitolják a görög büdzsé hiányának rendezését. A görög parlament már teljesítette azokat a feltételeket (következő évi szigorú költségvetés megszavazása, munkaerő piaci reformok), amiket a Trojka (IMF/EU/EKB) korábban kitűzött, annak érdekében, hogy Görögország újbóli segítséget kaphasson pénzügyi nehézségei miatt.
Az IMF 2020-ra a görög államadósság 120 százalékra történő leszorítását szeretné látni, ami szerintük 2014-ben 190 százalékon tetőzne. Számításaik alapján ehhez 32,6 milliárd euró hiányzik a görög államkasszából. A németek álláspontja az, hogy nem engednék a görög tartozások leírását, hanem átstrukturálnák a konstrukciót (lejárat hosszabbítás, kamatcsökkentés jöhet). Ezzel szemben a finn pénzügyminiszter továbbra is az újabb pénzügyi csomag ellen érvel.
A csütörtökön és pénteken rendezendő EU-csúcson arról vitázhatnak az Európai Uniós vezetők, hogy magasabbra emelhető-e az EU összköltségvetése. Az angolok valószínűleg ellenzik majd a törekvést, és reálértelemben a kiadások csökkentéséért kardoskodnak majd.
Az eurózónából szolgáltató és feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek, a fogyasztói bizalom mérésére szolgáló mutatószámok (francia, német és eurózónás adatok), valamint a német IFO üzleti bizalmi index adhat betekintést az európai gazdaság helyzetébe, és megtudhatjuk, hogy változik-e a szentiment a jövőre nézve.
Amerika a hálaadásra készül
Néhány fontosabb lakáspiaci adatra és a friss munkanélküli segélykérelmek számára figyelhetnek az USA-ban a befektetők ezen a héten. Ma délután 16 órakor a lakáseladások számának alakulásáról, holnap délután pedig a kezdődő lakásépítések számáról kapunk bővebb információt. Szerdán várhatóan a munkanélküli segélyért folyamodók számának csökkenéséről (várt: 395 ezer fő) jelenik meg adat (korábbi: 439 ezer fő), és a Michigani fogyasztói bizalmi index megmutatja majd, hogyan látják a piac jövőjét a termékekért/szolgáltatásokért fizető fogyasztók.
A "fiscal-cliff" problémájáról talán kevesebb szó esik a héten, a pénteken megjelent Obama nyilatkozat kissé megnyugvásra intheti a piacokat. Kedden Ben Bernanke tart beszédet, valamint a Közel-Keleten kialakult háborús feszültségre kell odafigyelni, ami már megmutatkozik az olajár emelkedésében (egy százalék felett mozog a pénteki záróárhoz képest).
Csütörtökön zárva tartanak az amerikai piacok a hálaadás ünnepe miatt, és pénteken is enyhe lesz a forgalom az amerikai tőzsdéken, mivel rövidített kereskedés zajlik majd (helyi idő szerint 19 órakor zárnak az USA tőzsdék pénteken).
Folytatódik a hazai gyorsjelentési szezon
A Pannergy előrehozott gyorsjelentésével és az FHB pénzügyi helyzetének számadásával folytatódik a magyar gyorsjelentési szezon ma este piaczárás után. A CIG Pannónia holnap reggel, piacnyitás előtt teszi közzé számait, amikről részletesebben is beszámolunk majd.
A pénteken bejelentett harmadik megszorító csomag hatásai érezhetők majd leginkább a magyar piacon, a MOL és az OTP húzhatja lefelé a BUX indexet. A Richter Gedeon eladói nyomása tovább folytatódhat, mivel a hónap végével kikerül a papír az MSCI Hungary indexből, ami által része volt a széles befektetői körben követett MSCI Emerging Markets indexnek is.
Ázsiában csendes hét lesz
Ázsiában a holnapi Bank of Japan kamatdöntő ülés lesz említésre méltó, ahol nem várnak változást ez elemzők (várt: 0,1 százalék, ami megegyezik a jelenlegivel), valamint a kínai HSBC feldolgozóipari beszerzési menedzser index csütörtöki megjelenése is fontos lehet, hogy megértsük bővülnek-e a távol-keleti ország megrendelései.
Heti makronaptár*
(az adatnaptár elérhető a Piaci adatok / Adatnaptár menüpont alatt)
*a vastag betűvel szedett mutatók nagyobb jelentőséggel bírnak