Itt a bejelentés: szakított a Raiffeisen az E-Starral

Vágólapra másolva!
3,2 százalékos pluszban 7,1 millió forintos forgalom mellett felfüggesztették az E-Star részvény és a piacon forgó kötvények kereskedését 11:44-kor a BÉT közleménye szerint.Időközben kiderült, hogy a felfüggesztés hátterében az áll, hogy az E-Star legfontosabb banki partnere, a Raiffeisen felmondta az összes E-Starral fennálló hitelszerződését.Pénteken késő délután a BÉT emailben jelezte, hogy a kereskedés folytatódhat, de a közlemény a tőzsde honlapján nem elérhető.
Vágólapra másolva!

17:50 - Hétfőn elindul, vagy mégsem

A BÉT tájékoztató emailje alapján az E-Star részvény és kötvények kereskedése elvileg folytatódhatna, de sajnos a közlemény nem érhető el a tőzsde honlapján, így egészen biztosra nem vehetjük a dolgot. Ha hozzott is ilyen határozatot a tőzsde, hétfő reggel újból felfüggesztheti a részvényt, amíg a ma közzétett információknál részletesebbek is megjelennek.

A részvények jó eséllyel drasztikus eséssel nyitnának hétfőn, ha a felfüggesztés valóban véget ér, hiszen a Raiffeisen bejelentése alapján a cég működése akkor sem feltétlenül biztosított - legalábbis biztosan nem a jelenlegi vagy tervezett volumenben -, ha valami csoda folytán a likviditási problémák egy csapásra megoldódnak.

15:42 - Kihátrál a Raiffeisen a hitelekből

Közzétette az E-Star a Budapesti Értéktőzsde honlapján azt a hírt, ami miatt délelőtt felfüggesztették a kereskedést a társaság részvényeivel és kötvényeivel. A Raiffeisen Bank tájékoztatta az E-Star Nyrt-t, hogy azonnali hatállyal felmondja a társasággal korábban kötött valamennyi hitelszerződését.

Az E-Star által november elején publikált likviditási jelentés szerint 2,56 milliárd forint hitele volt a társaságnak az október végi állapot szerint. Ebben az összegben viszont még nincs benne a sárospataki, veszprémi és fejér megyei hitelösszeg visszafizetésének hatása (nagyjából 1,7 milliárd forint). A Fejér megyei és veszprémi projektekhez tartozó 1,09 milliárd forintos hitel törlesztése már megtörtént akkor, amikor a Magyar Állam kiegyenlítette a tartozásokat, így jelenleg becsléseink szerint 1,5 milliárd forint Raiffeisen hitelről lehet szó.

Forrás: [origo]

Valószínűleg a bank most elkezdi behajtani a hiteleket, azonban az szinte biztos, hogy az E-Star nem fog tudni fizetni. Ebben az esetben a hitelszerződésben foglalt fedezeteket kaphatja meg, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy átveszi a cég projektjeihez tartozó eszközöket. Ennek következménye pedig az lesz, hogy az E-Star elveszti azokat a projektjeit, amelyek Raiffeisen hitelfinanszírozással valósultak meg. Feltehetően a cég megmaradt magyar projektjeiről lehet szó.

A menedzsment a magyar projektektől 2013-ra 1,7 millió eurós EBITDA termelést várt, így ennek kiesésével 2,7 millió euróra eshet a cégcsoport kamat-, adófizetés és értékcsökkenés előtti eredménye (EBITDA).

Ha abból indulunk ki, hogy a piacon még nem számolnak a jelenleg még kintlévő kötvények, illetve Soós Csaba alárendelt kölcsönének leírásával, akkor ezekkel a paraméterekkel kalkulálva az E-Star árazása nagyjából 17,7-szeres EV/EBITDA alapú értékelésnek felel meg (Szcenárió I).

Ha kicsit finomítunk a feltételeken, és abból indulunk ki, hogy a piaci várakozások szerint a kötvényállomány tekintetében megvalósítható lesz a 74 százalékos veszteségleírás (azaz a társaság ennyit "megspórol" a kötvénytartozásaiból), akkor a pénteki záróárfolyam már egy jóval racionálisabb, 11-szeres értékeltséget tükröz (Szcenárió II).

Amennyiben az alárendelt kölcsön 74 százalékos leírását is belevesszük a pakliba, a jelenlegi piaci árazás egy még ésszerűbb, bár az összehasonlítható cégek nagyjából 6-szoros árazásához képest még mindig magasabb, 10,1-szeres árazásnak felel meg (Szcenárió III).

Forrás: [origo]

Ugyan arról még nem érkezett információ, hogy hétfőn folytatódik-e a kereskedés az E-Star részvényeivel és kötvényeivel, de úgy véljük, hogy továbbra is fennmaradhat a felfüggesztés. Mindenesetre a hitelfelmondás a "vég kezdete" lehet az E-Star számára, és a társaság hamarosan bejelentheti a csődöt. Ha valóban további bejelentések következnek, akkor indokolt is lenne a kereskedés további felfüggesztése.

11:49 - Valami nagy és kellemetlen bejelentés jöhet

Felfüggesztették az E-Star részvények és kötvények kereskedését 11:44 perckor a Budapesti Értéktőzsdén. Egyelőre nem tudni, hogy mi állhat a döntés hátterében, de több dolog is arra utal, hogy a csődvédelemről lehet szó.

Soós Csaba korábbi nyilatkozata alapján nagyjából közel lehetünk ahhoz a határidőhöz, amikor a lejárt 2012/A kötvények tulajdonosainak kezdeményezése alapján a bíróság elrendelheti a felszámolási eljárást. A társaság menedzsmentje a felszámolást mindenképp el akarja kerülni, emiatt elképzelhető, hogy úgy döntöttek, nem várnak tovább és csődvédelem alá menekülnek.

Az sem lehet véletlen egybeesés, hogy néhány nappal ezelőtt a társaság bejelentette, péntekig élhetnek a 35 százalékos ajánlattal a lejárt 2012/A kötvények tulajdonosai. Akkor már megírtuk, hogy ez arra utal, hogy fogytán van a cég pénze és egyre közelebb van a társaság a csődvédelemhez.

A tegnapi napig a lejárt kötvénytartozások 81,6 százalékát fizette ki a társaság 35 százalékos áron. Ezen kívül a még le nem járt kötvénysorozatok 27,1 százalékát vásárolta vissza az E-Star ESCO.

Forrás: [origo]

Ha csődvédelem alá kerül az E-Star, attól még a részvényekkel lehet majd kereskedni, azonban kikerül a részvénye a BUX indexből, mivel csődvédelem alatt álló cég nem lehet indexkomponens. Korábban már láthattunk erre példát, amikor 2004-ben a Humet került csődvédelem alá.

E-Star

Forrás: [origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!